Onemocnění štítné žlázy patří mezi nejčastější endokrinní choroby a podle některých údajů postihuje až 30 % evropské populace. V ČR tímto onemocněním trpí až 5x více žen než mužů. Může se projevit zvětšením štítné žlázy - strumou, změnami funkce štítné žlázy, a to jak ve smyslu zvýšené funkce (hypertyreóza), tak ve smyslu snížené funkce (hypotyreóza), záněty štítné žlázy a nádory.
Peter Deadman - známý anglický akupunkturista a lektor Qi Gongu. Ve své praxi se zabývá kromě akpunktury a Qi Gongu i zdravým životním stylem podle principů tradiční čínské medicíny. Je autorem knihy Žij dobře, žij dlouho a také Akupunkturního manuálu, který ve své praxi používá většina evropských akupunkturistů a studentů akupunktury.
Ve dnech 28. – 30. září se náš team TCM Vysočina účastnil semináře o medicinálních houbách a bylinných tinkturách MycoMedica/YaoMedica, který se uskutečnil v budově Českého Svazu Vědeckotechnických Společností v Praze. Program byl poměrně nabytý, vyčerpávající, zároveň ale perfektní.
Kořeny tradiční čínské medicíny sahají tisíce let zpátky. K léčbě se přistupuje komplexně, takže není opomíjena ani důležitost správného stravování, stejně jako například emocí a duševního rozpoložení. Právě nespokojenost a psychické či emocionální problémy se mohou časem projevit na stavu fyzickém a dát vzniknout zdravotním potížím různého rázu.
Co ovlivňuje naši plodnost? Podle teorie TCM je reprodukční systém lidí řízen převážně ledvinami. Kvalita a množství vajíček a spermií závisí na ledvinové esenci, která se nazývá Jing nebo Jing Qi. Čím lepší je kvalita Jing tím lepší je kvalita vajíček a spermií. Kromě esence Jing, ktera odpovídá za produkci vajíček a spermií je stejně významné uhnízdění a péče o oplodněná vajíčka. Tuto funkci maji na starost ledviny, Qi, krev a děloha. Jejich kvalita určí jestli celé těhotenství bude úspěšné, nebo ne ... Jak můžeme posoudit kvalitu krve, ledvin a dělohy? Uvidíme dále v sekci diagnózy TCM.
Podzim je čas sklizně a dozrávání, stromy ztrácejí své listy a příroda se pomalu připravuje na zimní spánek. Horké léto střídá chladný podzim a vše se obrací dovnitř a připravuje na drsnou zimu. Jídlo, které jíme má v tomto období velký význam, aby se tělo mohlo na nadcházející změnu připravit.
Jídelníček určený k posílení Qi sleziny klade důraz na chutná jednoduchá jídla skládající se z poměrně malého množství přísad. Základem tohoto jídelníčku jsou složité sacharidy doplněné malým množstvím vysoce hodnotných proteinů (bílkovin) a lehce povařené zeleniny. K získání té nejkvalitnější Qi ze stravy musí být samotná jídla čerstvá a plná života a musí lahodit nejen jazyku, ale i oku. Místně pěstované sezónní potraviny mají nejlepší Qi.
Vždy, když se blíží jaro, má většina populace tendenci snahu se jakýmkoliv způsobem „pročistit“. Je to naprosto přirozená reakce přírody (a tedy i každého člověka), aby po zimním „ukládání“ došlo i na jarní „vykládku“ a tím rovněž nastolení rovnováhy jak v přírodě, tak i v našem organismu. Pokud se toto nestane, pak člověk nejedná v souladu s přírodou, nesouzní, nerezonuje a následky se dříve či později (většinou však brzy) dostaví kupř. ve formě únavy či nedostatku elánu a energie.
Rakovina prsu představuje v současnosti nejrozšířenější formu zhoubného nádoru u žen v České republice. V naší zemi je každoročně diagnostikováno více než 7 000 nových případů onemocnění. Na následky karcinomu prsu zemře každý rok přibližně 2 000 českých žen a mezi příčinami úmrtí ve věkové kategorii 20 - 54 let tak zaujímá karcinom prsu první místo.
Zima je období, kdy do mé ordinace nejčastěji přicházejí ženy a stěžují si na stále se opakující záněty močového měchýře a močových cest (cystitidy). Muži s tímto problém jsou spíše vzácností – dle statistik ženy tímto problémem trpí 50 x častěji než muži. Podle západní medicíny jsou nejčastějšími příčinami bakteriální infekce, oslabená imunita, dlouhodobý stres nebo přepracování a vyčerpání.
Mezi jednu z nejčastějších otázek je jak posílit imunitu dětí před nástupem do škol a školek. Díky posílené imunitě se totiž můžou vyvarovat celé řadě nemocí. Jedním z řešení je pravidelné užívání medicinálních hub, jejichž účinky jsou potvrzeny nejen tradiční čínskou medicínou, ale také moderními vědeckými studiemi. Pojďme se tedy podívat na tři přípravky, které vám pomohou s posílením imunity u vašich dětí.
Únava je fyziologický jev provázející nadměrnou zátěž, může být fyzická, ale také psychická. Mnohdy stačí jen chvíle odpočinku, relaxace a jsme opět plní života, ale ani toto stačit nemusí. Pak se obracíme na pomoc různých „povzbuzujících“ přípravků, které však mohou mít ve výsledku negativní dopad na náš stav. Autoři v této studii využili Cordyceps ke zmírnění únavy a rychlejší regeneraci.