detail

Cordyceps - (housenice čínská)

kliknutím zvětšíte
Cordyceps - (housenice čínská)
Cordyceps - (housenice čínská)
Zboží již není skladem
Kód:k673404
Cena: na dotaz
Zobrazit všechny kategorie, ve kterých se položka nachází

Cordyceps

Cordyceps (housenice čínská, Cordyceps sinensis) patřil ve starověké Číně a Tibetu k nejcennějším houbám využívaným k harmonizaci duše i těla. Tato cizopasná houba je bohatým zdrojem betaglukanů, minerálů, stopových prvků i vitamínů.

 

Popis terapeuta: 

 Cordyceps je ze všech hub asi nejsilnější dobíječ energie. Díky tomu, že pochází z vysokých nadmořských výšek Himálají, je schopen stimulovat naši imunitu a odolnost. A to nejen proti virům, bakteriím, parazitům, ale i odolnost vůči stresu. Podporuje ledviny, jejich esenci a yang. Esence je to, co získáváme po předcích. Esence je základní síla našeho života. Určitě jste si všimli, že někdo žije zdravě a přesto je nemocný, kdežto někdo jiný má nezdravý životní styl a dožije se ve zdraví vysokého věku. To souvisí často právě s esencí. Ledvinová esence je jako svíčka, když dohoří, umíráme. Esenci si umenšujeme sexem (muži), porody (ženy), tím, že příliš pracujeme, braním si z rezerv, nedostatkem spánku, nekvalitní či nepravidelnou stravou, dlouhodobým stresem, dlouhotrvající nespokojeností se svým stavem či emoční nestabilitou, dlouhotrvající nemocí či alkoholovou/drogovou závislostí. A esence se velmi těžko doplňuje. Cordyceps patří k několika mála produktům, které to dokáží. 

 Cordyceps posiluje ledvinový yang. Toho využijí hlavně lidé celkově zimomřiví, unavení a vyčerpaní. Zajímavé je, že mi funguje u tzv. syndromu vyhoření, kde pacienti (nejčastěji vrcholoví manažeři) jsou poměrně do horka. I zde Cordyceps výborně zabírá.

 Pro schopnost posilovat ledviny se často používá u neplodností či různých sexuálních problémů (slabé libido, impotence, nízká kvalita spermií), ale třeba i u problematiky ledvin podle západního přístupu, jako jsou různé záněty ledvin, selhávání ledvin apod. 

Velmi často se Cordycpes používá u zánětů močového měchýře. Zvláště pokud je pacient alespoň trochu zimomřivý, což souvisí s oslabeným yangem ledvin. Často se užívá v kombinaci s Coriolem. Pozor, pouze v mezidobí!!! Pokud je stav (zánět) akutní, tak se Cordyceps vysazuje a zvyšuje se dávka Coriolu. Případně se dává urologický čaj. Antibiotika jen v nejnutnějším případě.

 Často dávám Cordyceps u nedostatečné funkce štítné žlázy, což s oslabeným yangem též souvisí. Někdy ho v podobných případech kombinuji s Reishi či Coriolem.

 Je vhodný též u nadváhy, pokud je oslabená slezina a člověk je opět spíše zimomřivý. Pomáhá rozhýbávat tekutiny. Podle čínské medicíny je tloustnutí usazováním patologických tekutin.

 Cordyceps není volbou číslo jedna u nespavostí, ale pokud je pacient výrazně vyčerpaný, tak i toto vyčerpání může být příčinou spánkové poruchy. Pak

je Cordyceps vhodný. Často třeba v kombinaci s Reishi a jujubou.

 Velmi často dávám Cordyceps sportovcům. Krom toho, že jim zlepší imunitní systém (být nemocný v sezóně není obvykle žádoucí), tak zlepšuje výkon a zkracuje fázi

regenerace. To jsem si již mnohokrát vyzkoušel.

 Cordyceps má tropismus k plicím. Je vhodné ho použít u různých respiračních problémů, které souvisí s oslabenou imunitou. Ne ale u akutního stavu - nachlazení,

chřipka apod. Zde používám často třeba betaglukan ve vysokých dávkách.

 Díky schopnosti posilovat plíce se často používá u astmat, kašlů a dalších plicních problémů jako je CHOPN či emfyzém.

 U malých dětí je výborný též u různých alergií.

 Spolu s Reishi je Cordyceps asi nejvýraznější houba s An Shen účinkem - harmonizuje psychiku. Nicméně Reishi pro tento účel používám častěji. Ale je dobré o této

funkci vědět.

 

 Použití testovaná v praxi:

 

 • podpora výkonu a zkrácení fází regenerace + Reishi, Coriolus
 • zlepšení odolnosti vůči stresu + Reishi, Hericium
 • regulace plodnosti a sexuálních dysfunkcí/poruch (podpora libida)
 • podpora funkce ledvin
 • regulace štítné žlázy + Reishi, Agaricus
 • posílení imunitního systému + většina ostatních hub
 • pozvednutí lidské nálady + Reishi, Hericium
 • podpora funkce srdce a kardiovaskulárního systému + Reishi, Agaricus, Shiitake
 • podpora funkce plic, jejich funkce a regenerace, např. u astmatu, chronické obstrukční plicní nemoci, rozedmě plic + Reishi, Coriolus
 • anti-aging a snížení oxidačního stresu + Resihi, Polyporus
 • pomoc s infekcemi, např. borelióza + Coriolus

 

 Další motivy pro použití Cordycepsu:

 zlepšení kvality spermií, impotence, předčasná ejakulace, zvyšuje hladinu testosteronu, astma (především u dětí), přetrvávající kašel, nemoci plic (COPD, emfyzém, rozedma ), alergická rýma, opakující se infekce močových cest, únavy, vyčerpání, ochrana jater (cirhózy, hepatitidy), virové či bakteriální infekce, osteoporóza, snižuje cholesterol, regenerace svalů, stimuluje oběh krve a reguluje menstruaci (metrorrhagie, silná menstruace...), podpora při selhávání ledvin, stresové stavy, aktivuje fagocytózu makrofágů, podporuje spánek (je-li málo energie), ateroskleróza, arytmie, zvyšuje počet trombocytů (trombocytopenie po chemoterapiích), borelióza, strach, deprese, profilaxe očkování (+ Coriolus), alergie na spermie, slabá imunita od dětství

 Kontraindikace: Nepodávat večer (pouze u stavů velkého vyčerpání ano)! Ne u stavů nespavosti, horkých onemocněních, u akutních zánětů, při všech stavech horkosti. Opatrně v těhotenství.

 

TCM charakteristika:

 

 • teplota – teplá
 • chuť – sladká
 • tropismus – plíce, ledviny

 

Účinky podle tradiční čínské medicíny:

 

 • doplňuje ledvinový yang a ming men
 • posiluje plicní yin
 • vyživuje esenci ledvin
 • transformuje hlen a zastavuje kašel
 • uklidňuje ducha
 • podporuje obrannou qi

 

Stručný popis

 Cordyceps (Cordyceps sinensis) je znám pod vícero jmény, jsou jimi např. Dong Chong Xia Cao /housenka v zimě, tráva v létě/, housenice čínská, v angličtině caterpillar mushroom, Ophiocordyceps sinensis aj.  Patří do rodu hub Cordyceps, sem se řadí i další druhy, jakou jsou C. militaris, C. liangshamensis, C. gunnii aj. (V dnešní době je známo přibližně 700 druhů hub z rodu Cordyceps). Jedná se o vřeckovýtrusnou jedlou parazitickou houbu. Její výtrusy se zachytí na povrchu housenky motýla Thitarodes armoriacanus . Housenka je doslova houbou nakažena a pro své další vývojové stadium se zahrabává do půdy. Zde je však parazitickou houbou postupně strávena za živa. Cordyceps vyplní celou její chitinovou schránku svým sklerociem, které je základem pro zralou houbu. Tento děj, cyklus, může zabrat až 6 let. V posledním roce, v letních měsících, houba pomocí produkovaných mykotoxinů housenku definitivně usmrtí a z její hlavy doslova vyrazí hlavičkovitý útvar, který se jmenuje stromatum. Stromata mají červenohnědou barvu a dosahují velikosti až 8‒10 cm. V těchto útvarech dochází ke tvorbě spor, které se opět uvolňují do okolí, aby mohly infikovat další motýlí larvy.

Cordyceps roste v nadmořských výškách nad 3500 metrů, a to hlavně v horách Tibetu, v čínských provinciích Sichuan, Yunnan atd. na náhorních plošinách. Houba se sbírá v období od dubna do srpna. Ve volné přírodě je však již málo k nalezení.  Dle všeho během 25 posledních let poklesl výskyt o 90 %, což samozřejmě zvýšilo její hodnotu na trhu, a proto se tato houba pěstuje i uměle.  Nejkvalitnějšími však stále zůstávají housenice z Tibetské náhorní plošiny.  Cena 4 kusů se může pohybovat kolem 100 USD, 1 ks houby přitom váží přibližně 0,5 gramu, a ten tedy stojí cca 500,-Kč. Vzhledem k poptávce a ceně se na trhu mohou objevit i jiné houby z rodu Cordyceps, např. militaris, které jsou za Cordyceps sinensis (CS) vydávány. Ačkoli mají velmi podobné účinky, nemohou housenici čínskou nahradit.  V roce 2001 se díky DNA sekvenování podařilo identifikovat kmen CS-4 (paecilomyces hepialy), který se pod tímto označením prodává od roku 2005. CS-4 je považován za nejúčinnější kmen mycelia Cordycepsu, který je pěstován uměle, tj. na substrátu. Nejprve byla tím substrátem sója, ale zde je riziko, že se použije sója geneticky modifikovaná, či se objevují alergie na sóju, je zde souvislost mezi sójou a rakovinou prsu atd., byla zvolena na substrát rýže.

A proč je Cordyceps tak žádaný? Je to dáno hlavně tím, jak působí na zdraví živočichů, lidi nevyjímaje. Účinky Cordycepsu jsou s úspěchem využívány v tradiční čínské a tibetské medicíně. Dochované starodávné příběhy popisují, jak pasáci yaků odhalili účinky Cordycepsu. Zvířata, která mimo trávy spásla i Cordyceps byla vitálnější, silnější i zdravější a také potentnější. To samozřejmě přimělo pastevce, aby sami tuto houbu začali využívat.  Psané historické záznamy, které máme k dispozici, pak pocházejí z doby cca 620 n. l. Jsou součástí čínských herbářů. Pro západní svět byl Cordyceps „objeven“ až v roce 1726. Tehdy byl na mykologické konferenci, která se konala v Paříži, představen odborníkům. Byl sice veden v mykologických atlasech, ale o jeho účincích se nevědělo, to se změnilo až o více než 2 století později. V roce 1964 byl Cordyceps zařazen mezi rostlinná léčiva do současné čínské farmakologie. 

 

Co v Cordycepsu najdeme?

Cordyceps je nositelem mnoha bioaktivních sloučenin, tj. takových, které ovlivňují fungování živého organismu. Tyto mohou působit i samostatně, pokud jsou z houby izolovány, ale působí také ve vzájemné součinnosti, což je důležitější. Regulují pak celý organismus, nejen některý orgán.

 

Složky v Cordycepsu

Nukleosidy a nukleobáze

Chemické analýzy odhalily, že v Cordycepsu je více než 10 nukleosidů a sloučenin od nich odvozených. Jedná se např. o adenin, adenosin, guanin, guanosin, inosin, hypoxantin, cytidin, cytosin a v neposlední řadě cordycepin. Receptory, na které se nukleosidy vážou, jsou na mnoha tělních buňkách, a to včetně buněk nervových a imunitních. Nukleosidy pak vazbou na receptor regulují funkce buněk. U imunitních buněk, jakými jsou makrofágy, může po vazbě adenosinu na receptor dojít ke zvýšení syntézy protizánětlivých cytokinů, růstového faktoru, který podporuje novotvorbu cév aj. Pro Cordyceps je naprosto jedinečnou složkou cordycepin (Mycomedica Cordyceps ho obsahuje 0,3 %). Jedná se o 3′-deoxyadenosin. Tato sloučenina úspěšně bojuje s rakovinnými buňkami. Váže se na adenosinový receptor A3, čímž blokuje proliferaci, tedy množení rakovinných buněk, a nastartuje u nich apoptotické procesy, které vedou k zániku rakovinné buňky. Cordycepin také neutralizuje volné radikály, moduluje aktivitu imunitního systému, ochraňuje kardiovaskulární systému, působí proti rozvoji aterosklerózy. Existují i studie, které popisují, že jeho podávání snižuje bolest a zvyšuje produkci pohlavních hormonů.

 

Nukleotidy

Mezi tyto sloučeniny, které jsou v Cordycepsu patří např. uridin 5-monofosfát (UMP), adenosin 5-monofosfát (AMP), guanosin 5-monofosfát (GMP). Tyto zasahují do funkce imunitního sytému, posilují jej, dále upravují metabolismus mastných kyselin, podporují vstřebávání železa z trávicího traktu a hojení a obnovu poškozených tkání.

 

Steroly

Cordyceps je bohatý na sterolové sloučeniny, tj. sloučeniny, které obsahují sterolové jádro. Nejhojněji se v Cordycepsu vyskytuje ergosterol a jeho sloučeniny. Jmenujeme pár nejznámějších:  Δ3ergosterol, ergosterol peroxid, ceraterol, β-sitosterol, daucosterol, stigmasterol, campesterol, H1-A aj. Sterolové sloučeniny jsou známé svými cytotoxickými účinky, které jsou namířené proti rakovinným buňkám a bakteriím či kvasinkám. Sitosterol je možné využít v léčbě zbytnělé prostaty, působí též preventivně proti vzniku rakoviny prostaty, tlustého střeva a prsů. Jiné steroly, např. campesterol a stigmasterol omezují vstřebávání cholesterolu ze střeva do krevního oběhu. Poslední jmenovaný sterol, tedy H1-A, je účinnou podporou regenerace ledvin, na druhou stranu však dokáže buňky ničit, a to ty rakovinné. Díky vlivu na imunitní systém, jehož aktivitu mírní, H1-A využít u autoimunitních onemocnění.

 

Bílkoviny

Houby, ačkoli jsou řazeny spíše do rostlinné říše, obsahují velké množství bílkovin. Mezi bílkoviny patří enzymy. V Cordycepsu také některé najdeme, např. DNázy, které štěpí DNA, serinové proteinázy, jež jsou schopné pomoci rozpouštět krevní sraženiny, tj. působí fibrinolyticky.

Krom komplexních bílkovin jsou v Cordycepsu také jejich stavební prvky, což jsou aminokyseliny. Cordyceps obsahuje i ty esenciální, tedy ty, které si tělo neumí samo vytvořit a musí mu být dodávány zvenku. Jmenujme třeba tryptofan. Z této aminokyseliny se vytváří serotonin, což je důležitý neurotransmiter, jehož nedostatek se projeví depresemi.

Sloučeny, které obsahují více než 10 aminokyselin, tedy polypeptidy, jsou v Cordycepsu také hojně zastoupeny. Mnohé dokážou regulovat krevní tlak, rozšiřovat cévy, zabíjet rakovinné buňky, působit proti zánětu a neutralizovat volné radikály. Do skupiny polypeptidů patří např. cordymin, cordycedipeptid A, cordycedipeptid A, cordyceamidy A a B a myriocin, jenž dokáže zabíjet patogenní bakterie.

 

Tuky a volné mastné kyseliny

Zde je podobná situace jako u bílkovin, je vlastně zvláštní, že houby obsahují tuky, což je doménou živočichů či rostlinných semen a ořechů. V Cordycepsu se nachází 28 nasycených a nenasycených masných kyselin. Jsou to např. kyselina laurová, kristová, pentadecylová, palmitoolejová, palmitoví, olejová či stearová.

Mastné kyseliny jsou jednak stavebními prvky, mohou z nich být syntetizovány další produkty, ale mohou pochody v těle ovlivňovat přímo, když se vážou na receptory na buňkách. Zapojují se tak do regulace metabolismu tuků, cukrů a aktivity imunitního systému. Kyselina palmitová se např. váže na receptory buněk ve slinivce, které tvoří inzulin. Vazbou zvyšuje jeho syntézu a uvolnění do oběhu, čímž poklesne glykémie.

 

Polysacharidy

Polysacharidy, složené cukry, jsou velmi podstatnou složkou Cordycepsu. Je možné je dělit na mimobuněčné (extracelulární, exopolysacharidy) a ty, které jsou součástí buněk (intracelulární). Polysacharidy vykazují protirakovinnou, protiinfekční aktivitu. Harmonizují fungování imunitního systému, snižují koncentraci tuků a cukrů v krvi a neutralizují volné radikály.

Účinky polysacharidů se liší dle složení, tj. z jakých monosacharidů jsou složné, jak jsou rozvětvené a jakou mají molekulární hmotnost. Nejvíce jsou studovány glukany, v Cordycepsu jsou oba druhy, alfa i beta. Mycomedica Cordyceps obsahuje 25 % polysacharidů.

Extracelulární polysacharidy (EPS) jsou houbami tvořeny a následně uvolňovány. Řadíme je k menším, neboť mají molekulární hmotnost 5–200 kDa. Mají výraznou imunomodulační a antioxidační aktivitu. Mezi tyto polysacharidy patří např. molekula EPS-1A, jedná se o málo rozvětvený polysacharid (1 → 6)-α-d-glukóza a (1 → 6)-α-d-manóza.

Intracelulární polysacharidy (IPS) jsou extrahovány z houbových mycelií či plodnic Cordycepsu. Zde jsou největší skupinou glukany, a to hlavně 1,3-β-D-glukany, 1,3-α-D-glukany a 1,4-α-D-glukany. Jejich molekulární hmotnost je vyšší než u extracelulárních polysacharidů. Pohybuje se v hodnotách 7,7‒1180 kDa. IPS s molekulární hmotností  8,1‒460 kDa jsou nejsilnějšími antioxidanty, působí protizánětlivě, ale umí imunitní systém také posílit. Podílí se na boji s rakovinou, a navíc snižují glykémii a cholesterol. Do této skupiny patří glukan označený CPS-2, který je možné využít i pro ochranu a zlepšení činnosti selhávajících ledvin. Dalším polysacharidem je CPS-1 – rozvětvený glukomannogalaktan, který se izoluje z mycelií a vyznačuje se imunostimulačními účinky a schopností snižovat glykémii a neutralizovat volné radikály. Jeho antioxidační síla je podobná jako u vitamínu C.

Nerozpustný polysacharid je i nerozpustná vláknina v podobě chitinu. Ten je důležitý např. pro podporu peristaltiky a správné složení střevní mikroflóry.

Krom polysacharidů jsou v Cordycepsu zastoupeny i samostatné monosacharidy, disacharidy či oligosacharidy.  Za zmínku jistě stojí D-manitol, který se běžně používá jako sladidlo, ale v medicíně je podáván při zvýšeném nitrolebním tlaku, zvyšuje totiž vylučování tekutin.

 

Další složky Cordycepsu

Nemůžeme vynechat ani další zajímavé složky, které jsou v houbách sice méně zastoupeny, ale dotvářejí jejich celkovou účinnost.

Jedná se o minerály, stopové prvky a samozřejmě také vitamíny. Mezi minerály v Cordycepsu patří např. draslík, sodík, vápník, hořčík, železo, mangan, zinek a selen. Cordyceps obsahuje vitamín D, E a K, dále pak vitamíny ze skupiny B a v menším množství i vitamín C.

Cordyceps má také analgetické, tj. bolest snižující účinky, za nimi stojí hlavně protizánětlivé aurantiamidy.

Důležitou složkou Cordycepsu je i melanin, který funguje jako silný antioxidant a je součást pigmentu, který je i v našem organismu a dává barvu vlasům, očím, pokožce aj.

Již jsme zmínili tryptofan, který je základem pro neurotransmiter serotonin, v Cordycepsu jsou také sekundární metabolity, a to i další neurotransmiter, který má spíše tlumivý efekt, tj. GABA (kyselina gama-aminomáselná), dalším metabolitem je i lovastatin, který snižuje hladinu lipidů. „Novou“ aminokyselinou je ergotionein, který neutralizuje volné radikály a ochraňuje buňky před poškozením.

V našem výčtu nelze vynechat ani cordysininy. Ty jsou známé svými protizánětlivými účinky a snižují též oxidační stres, jelikož omezují tvorbu superoxidových iontů.

 

Co dokáže Cordyceps?

Ve výčtu složek jsme přiblížili i některé jejich účinky, je tedy jen logické, že takovými účinky disponuje i celá houba. Ale samozřejmě je v ní větší potenciál, neboť se jednotlivé složky v účincích vzájemně posilují.  Cordyceps má velmi univerzální využití. Není snad zdravotní problém, na který by nemohl být využit. Na některé je však skutečným expertem. V dalším textu vám přiblížíme některé z účinků, které byly popsány v různých vědeckých textech. Jedná se o výsledky z pokusů na buněčných kulturách, laboratorních zvířatech, ale i dobrovolnících, což je velmi důležité. Již jsme také zmínili, že Cordyceps využívá i tradiční čínská medicína, i o ní se později zmíníme.

 

Cordyceps zatočí s rakovinnými buňkami

Počty lidí, kteří trpí rakovinou, každoročně rostou. Naštěstí dnes již není diagnóza rakovina rozsudkem smrti. Přesto je to velmi vážné onemocnění a i přes pokroky v diagnostice a léčbě může končit smrtí. Mnohé typy rakoviny mohou mít dědičný podklad, např. geny BRCA u rakoviny prsu, jiné se vyvíjí na podkladě infekce, rakovina děložního čípku, či nesprávným způsobem života, rakovina plic a střev. Vážnosti nemoci odpovídá i léčba, která je mnohdy velmi agresivní a pacienta poškozující. Hledají se nové možnosti, jak rakovinu léčit bez toho, aby byl pacient oslaben.

Cordyceps se testuje na buněčných kulturách, tj. jsou vytvořené z různých typů rakovin. K nim se pak přidává Cordyceps či z něj extrahované složky a sleduje se, jak rakovinné buňky reagují na přítomnost Cordycepsu. Je prokázáno, že rakovinné buňky se vlivem Cordycepsu přestávají dělit, je totiž zastaven buněčný cyklus, nádor se tedy nezvětšuje. A co víc, díky Cordycepsu rakovinné buňky umírají, propadají apoptóze, neboť jsou aktivovány nitrobuněčné signální cesty a následně kaspázy a buňka zahyne. Tento účinek má Cordyceps na rakovinu plic, lymfom, fibrosarkom, rakovinu prostaty, prsu, varlat a střeva, ale zdravé buňky Cordyceps nepoškozuje.

Cordyceps také omezuje metastazování, tj. schopnost rakovinných buněk vycestovat z nádorové masy do cévního či lymfatického řečiště… Působí přímo na buňky a jejich pohyblivost, ale omezuje též štěpení mezibuněčné tkáně. Pokud je tato rozštěpena, může jí rakovinná buňka snadněji projít.

Výsledky podobné těm na buněčných kulturách získávají vědci také v pokusech na laboratorních zvířatech. Nejčastěji se jedná o myši a krysy, které trpí rakovinou a je jim podáván Cordyceps, jejich stav je porovnán s nemocnými zvířaty, jimž nebylo podáno nic. Ukazuje se, že díky Cordycepsu zvířata přežívají delší dobu, dokonce se zmenšuje nádorová masa a je přítomno mnohem méně metastáz. Cordyceps pomohl i myším, které měly glioblastom, velmi agresivní, v podstatě neléčitelný tep nádoru.

Cordyceps nepůsobí na rakovinné buňky jen přímo, ale posiluje i protinádorovou imunitu, čímž se zapojí imunitní systém do boje s rakovinou mnohem aktivněji a efektivněji.

 Niwa Y, Matsuura H, Murakami M, Sato J, Hirai K, Sumi H. Evidence that naturopathic therapy including Cordyceps sinensis prolongs survival of patients with hepatocellular carcinoma. Integr Cancer Ther. 2013;12(1):50-68.

Wang H, Zhang J, Sit WH, Lee CY, Wan JM. Cordyceps cicadae induces G2/M cell cycle arrest in MHCC97H human hepatocellular carcinoma cells: a proteomic study. Chin Med. 2014;9:15.

Chou SM, Lai WJ, Hong TW, Lai JY, Tsai SH, Chen YH, Yu SH, Kao CH, Chu R, Ding ST, Li TK, Shen TL. Synergistic property of cordycepin in cultivated Cordyceps militaris-mediated apoptosis in human leukemia cells. Phytomedicine. 2014;21(12):1516-24.

Chen LS, Stellrecht CM, Gandhi V. RNA-directed agent, cordycepin, induces cell death in multiple myeloma cells. Br J Haematol. 2008;140(6):682-391.

Yoshikawa N, Nakamura K, Yamaguchi Y, Kagota S, Shinozuka K, Kunitomo M. Antitumor activity of Cordycepin in mice. Clin Exp Pharmacol Physiol. 2004;31 Suppl 2:S51-3.

Wong YY, Moon A, Duffin R, Barthet-Barateig A, Meijer HA, Clemens MJ, de Moor CH. Cordycepin inhibits protein synthesis and cell adhesion through effects on signal transduction. J Biol Chem. 2010 22;285(4):2610-21.

Zhou X, Meyer CU, Schmidtke P, Zepp F. Effect of cordycepin on interleukin-10 production of human peripheral blood mononuclear cells. Eur J Pharmacol. 2002 Oct 25;453(2-3):309-17.

Jing Ji, Juan Liu, Haijuan Liu, and Yueling Wang, “Effects of Fermented Mushroom of Cordyceps sinensis, Rich in Selenium, on Uterine Cervix Cancer,” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2014, Article ID 173180, 7 pages, 2014.

Lee EJ, Kim WJ, Moon SK. Cordycepin suppresses TNF-alpha-induced invasion, migration and matrix metalloproteinase-9 expression in human bladder cancer cells. Phytother Res. 2010 Jun 17.

Wang H, Zhang J, Sit WH, Lee CY, Wan JM. Cordyceps cicadae induces G2/M cell cycle arrest in MHCC97H human hepatocellular carcinoma cells: a proteomic study. Chin Med. 2014;9:15.

Liu W. C, Chuang W. L, Tsai M. L, Hong J. H, McBride W. H, Chiang C. S. Cordyceps sinensis health supplement enhances recovery from taxol-induced leucopenia. Exp Biol Med (Maywood) 2008;233:447–55.

Wu J. Y, Zhang Q. X, Leung P. H. Inhibitory effects of ethyl acetate extract of Cordyceps sinensis mycelium on various cancer cells in culture and B16 melanoma in C57BL/6 mice. Phytomedicine. 2007a;14:43–9.

Chou SM, Lai WJ, Hong TW, Lai JY, Tsai SH, Chen YH, Yu SH, Kao CH, Chu R, Ding ST, Li TK, Shen TL. Synergistic property of cordycepin in cultivated Cordyceps militaris-mediated apoptosis in human leukemia cells. Phytomedicine. 2014;21(12):1516-24.

 

Cordyceps si s imunitním systémem rozumí

Cordyceps výrazně zasahuje do aktivity imunitního systému. Ovlivňuje hlavně jeho buněčnou složku, tj. buňky vrozené imunity ‒makrofágy, neutrofily, dendritické buňky, ale také buňky získané imunity ‒ lymfocyty. Tato komplexní modulace aktivity imunitních buněk vede také ke zvýšení produkce tolik potřebných ochranných protilátek.

Navíc je Cordyceps velmi silným prostředkem, který posiluje a regeneruje fyzikální bariéry mezi tělem a prostředím, přes které může do těla pronikat nebezpečí, např. bakterie. Jedná se o sliznice a pokožku.

Vraťme se ale k imunitním buňkám, ty reagují hlavně na polysacharidy, pro něž mají na svém povrchu receptory. Pokud se naváže polysacharid na receptor, dochází k aktivaci nitrobuněčných procesů, které mohou vést k tvorbě působků, které dokážou ničit bakterie (defenziny, laktoferin), dále pak cytokiny, které ovlivňují aktivitu dalších částí imunitního systému, a to např. IL-1, TNF-alfa, IL-6, v případě např. makrofágů a dendritických buněk je pak zvýšena i fagocytóza, tj. schopnost pohltit, zpracovat, popř. zabít cizorodé částice, což jsou i bakterie či viriony. Části pohlcených částic pak tyto buňky vystavují na svém povrchu, kde je mohou rozpoznat i další imunitní buňky, v tomto případě T lymfocyty, které dále aktivují i B lymfocyty, a tudíž i tvorbu protilátek. To pomáhá v obraně proti infekcím a také proti rakovinným buňkám.

Nyní jsme popisovali pouze aktivační účinky, Cordyceps však může imunitní aktivitu i tlumit, a to v případě, že je dlouhodobě patologicky zvýšená. Dostává tak imunitní systém do harmonie. Potlačuje chronické záněty, snižuje výskyt alergických reakcí i autoimunitních nemocí. Jsou popsány i studie na dobrovolnících, které potvrzují, že je podávání Cordycepsu prospěšné např. pro pacienty s autoimunitním onemocněním štítné žlázy, u kterých po užívání Cordycepsu dochází k poklesu hladin autoprotilátek. U myší jsou pak pokusy potvrzující účinnost u systémového lupusu.

Testován byl i na dobrovolnících, kteří měli autoimunitní onemocnění štítné žlázy, u nich došlo k snížení koncentrace autoprotilátek, u myší pak velmi dobře dopadla léčba systémového lupusu.

V případě alergií byly prováděny pokusy s astmatickými myšmi, u nichž došlo ke snížení hyperreaktivity dýchacích cest, zánětu v dýchacích cestách, tj. snížilo se i poškození sliznice. 

Zklidnění imunitního systému bylo pozorováno i v případě klinických studií, které sledovaly možnost využít Cordyceps při transplantacích. Jelikož po nich je nutné podávat imunosupresiva, aby se imunitní systém příjemce transplantátu neobrátil proti darovanému orgánu a nezničil jej. Při klinické studii s pacienty po transplantaci ledvin se ukázalo, že přidání Cordycepsu ke standardní terapii je pro pacienty přínosem, zlepšuje přijetí orgánu a uzdravení.

 Li S. P, Yang F. Q. Mixture of nucleosides with immune enhancing effect. 2008b China Patent. CP: 2008;10124405.0.

Ka W. L. S, Kwok W.C, Kai K. S, Nam L. K, Wai K. L. C. Immunomodulatory activities of HERBSnSENSES Cordyceps -in vitro and in vivo studies. Immunopharmacol Immunotoxicol. 2006;28:341–60.

Kim G. Y, Ko W. S, Lee J. Y, et al., editors. Water extract of Cordyceps militaris enhances maturation of murine bone marrow-derived dendritic cells in vitro. Biol Pharm Bull. 2006a;29:354–60.

Kim K. M, Kwon Y. G, Chung H. T, et al., editors. Methanol extract of Cordyceps pruinosa inhibits in vitro and in vivo inflammatory mediators by suppressing NF-kappaB activation. Toxicol Appl Pharmacol. 2003;190:1–8.

Kim C. S, Lee S. Y, Cho S. H, et al., editors. Cordyceps militaris induces the IL-18 expression via its promoter activation for IFN-gamma production. J Ethnopharmacol. 2008;120:366–71.

Wu Y, Sun H, Qin F, Pan Y, Sun C. Effect of various extracts and a polysaccharide from the edible mycelia of Cordyceps sinensis on cellular and humoral immune response against ovalbumin in mice. PhytotherRes. 2006;20:646–52.

Ding C, Tian P, Jia L, et al.The synergistic effects of C. Sinensis with CsA in preventing allograft rejection. Front Biosci. 2009;14:3864–71.

Kim K. M, Kwon Y. G, Chung H. T, et al., editors. Methanol extract of Cordyceps pruinosa inhibits in vitro and in vivo inflammatory mediators by suppressing NF-kappaB activation. Toxicol Appl Pharmacol. 2003;190:1–8.

Hsu CH, Sun HL, Sheu JN, Ku MS, Hu CM, Chan Y, Lue KH. Effects of the immunomodulatory agent Cordyceps militaris on airway inflammation in a mouse asthma model. Pediatr Neonatol. 2008;49(5):171-8.

Park DK, Park HJ. Ethanol Extract of Cordyceps militaris Grown on Germinated Soybeans Attenuates Dextran-Sodium-Sulfate- (DSS-) Induced Colitis by Suppressing the Expression of Matrix Metalloproteinases and Inflammatory Mediators. BioMed research international 01/2013; 2013:102918.

Chen JL, Chen YC, Yang SH, Ko YF, Chen SY. Immunological alterations in lupus-prone autoimmune (NZB/NZW) F1 mice by mycelia Chinese medicinal fungus Cordyceps sinensis-induced redistributions of peripheral mononuclear T lymphocytes. Clin Exp Med. 2009 Dec;9(4):277-84.

Ding C, Tian PX, Xue W, Ding X, Yan H, Pan X, Feng X, Xiang H, Hou J, Tian X.

Efficacy of Cordyceps sinensis in long term treatment of renal transplant patients. Front Biosci (Elite Ed). 2011;3:301-7.

 

Cordyceps pomáhá s cukrovkou

Mnoho druhů medicinálních hub disponuje proticukrovkovými účinky, tj. snižují glykémii u diabetiků. Pokusy jsou prováděny hlavně na diabetických hlodavcích, u kterých se tato nemoc uměle vyvolá podání streptozocinu. Ten poškozuje slinivku, která tvoří méně inzulinu, čímž dochází ke zvýšení koncentrace cukrů v krvi, hyperglykémii. Při dlouhotrvající zvýšené hladině krevních cukrů dochází k vazbě cukerných částí i na krevní barvivo. V krvi pak najdeme glykovaný hemoglobin. Pokud je však diabetickým hlodavcům podáván Cordyceps, dochází ke snížení glykémie, poklesu koncentrace glykovaného hemoglobinu a zvyšuje se také sekrece inzulinu, a to i proto, že Cordyceps ochraňuje a regeneruje tkáň slinivky. Navíc se zlepšuje citlivost buněk právě na inzulin, díky tomu totiž dochází k přechodu glukózy z krve do buněk. Pokud buňky nereaguje na inzulin, glukóza zůstává v krvi.

Cordyceps je možné využít k tomu, abychom měli svou glykémii pod kontrolou.

Li SP, Zhang GH, Zeng Q, Huang ZG, Wang YT, Dong TT, Tsim KW.

Hypoglycemic activity of polysaccharide, with antioxidation, isolated from cultured Cordyceps mycelia. Phytomedicine. 2006;13(6):428-33.

Balon T. W, Jasman A. P, Zhu J. S. A fermentation product of Cordyceps sinensis increases whole-body insulin sensitivity in rats. J Altern Complement Med. 2002;8:315–23

Choi S. B, Park C. H, Choi M. K, Jun D. W, Park S. Improvement of insulin resistance and insulin secretion by water extracts of Cordyceps militaris, Phellinus linteus, and Paecilomyces tenuipes in 90% pancreatectomized rats. Biosci Biotechnol Biochem. 2004;68:2257–64.

Kan WC, Wang HY, Chien CC, Li SL, Chen YC, Chang LH, Cheng CH, Tsai WC, Hwang JC, Su SB, Huang LH, Chuu JJ. Effects of Extract from Solid-State Fermented Cordyceps sinensis on Type 2 Diabetes Mellitus. Evid Based Complement Alternat Med. 2012;2012:743107.

 

Cordyceps a jeho antioxidační aktivita

Volné kyslíkové a dusíkové radikály, např. superoxidový aniont, peroxid vodíku, hydroxylový aniont, peroxinitrit aj., jsou jednak potřebné při boji s některými patogeny, tj. bakteriemi, houbami, ale jednak poškozují buňky. Jsou pro ně doslova toxické. Narušují buněčné membrány, dochází totiž k peroxidace lipidů, narušují však i DNA. Mají tedy rakovinotvorné a mutagenní účinky a urychlují degenerativní procesy v těle. Volné radikály v nadbytku vznikají při stresu, ve znečištěném prostředí, po vystavení UV záření, při dlouhodobém zánětu atd.

Určité množství umí dělo neutralizovat, při nadbytku však na to již nestačí a je nutné přijímat antioxidanty zvnějšku, tedy potravou. Cordyceps obsahuje složky, které dokážou volné radikály vychytávat a neutralizovat. Při testování v roztocích s volnými radikály se prokázalo, že Cordyceps je velmi účinný při neutralizaci superoxidového aniontu a hydroxylového radikálu. Byly též prováděny pokusy na zvířatech, kdy se podávání Cordycepsu projevilo v poklesu známek oxidačního stresu, a navíc se zvýšila i aktivita tělu vlastních enzymů, které volné radikály neutralizují, tj. např. glutation peroxidázy.

Cordyceps je tedy i díky jeho schopnosti snižovat oxidační stres možné považovat za prevenci proti degenerativním pochodům a rakovině.

 Yamaguchi Y, Kagota S, Nakamura K, Shinozuka K, Kunitomo M. Antioxidant activity of the extracts from fruiting bodies of cultured Cordyceps sinensis. Phytother Res. 2000a;14:647–9.

Yamaguchi Y, Kagota S, Nakamura K, Shinozuka K, Kunitomo M. Inhibitory effects of water extracts from fruiting bodies of cultured Cordyceps sinensis on raised serum lipid peroxide levels and aortic cholesterol deposition in atherosclerotic mice. Phytother Res. 2000b;14:650–2.

Yu H. M, Wang B. S, Huang S. C, Duh P. D. Comparison of protective effects between cultured Cordyceps militaris and natural Cordyceps sinensis against oxidative damage. J Agric Food Chem. 2006;54:3132–8.

 

Cordyceps proti stárnutí

Tradiční čínská medicína využívá Cordyceps jako životabudič, urychlovač rekonvalescence atd. A tento vliv vlastně potvrzují i pokusy. Jednak je to dáno tím, že Cordyceps bojuje s volnými radikály atd. Při pokusech s uměle „ostařenými“ myšmi, kterým byla podána D-galaktóza, se užívání Cordycepsu projevilo „omlazením“. Došlo ke zlepšení reakcí na podněty, ale také schopnosti se učit, přijímat nové informace a pamatovat si je. Zvýšila se také potence. V podstatě došlo k oživení celého organismu.

 Wang YH, Ye J, Li CL, Cai SQ, Ishizaki M, Katada M. An experimental study on anti-aging action of Cordyceps extract. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. 2004;29(8):773-6.

Ji D.B, Ye J, Li C.L, Wang Y.H, Zhao J, Cai S.Q. Antiaging effect of Cordyceps sinensis extract. Phytother Res. 2009;23(1):116-22.

 

Cordyceps proti infekcím

Cordyceps obsahuje velké množství látek, které mají ničivý vliv na viry, bakterie, ale i jiné houby a parazity. Navíc posiluje imunitní systém, což z něj dělá výborného pomocníka v boji proti infekcím. Účinky se testují v případě virů např. na buňkách, které jsou nakažené viry nebo přímo na zvířatech, u nichž je podávání Cordycepsu často spojené s prodloužení doby přežití. Cordyceps umí u virů narušit syntézu virové RNA a DNA, takže se viru nemohou množit. Je tomu tak i u HIV, kdy blokuje jejich reverzní transkriptázu. Cordyceps si však poradí také s hepatitidou C. Tyto protihepatitické účinky jsou potvrzené i u pacientů, kterým byl Cordyceps přidán ke standardní terapii. U těchto pacientů dochází k výraznému zlepšení stavu, snížení virové zátěže atd.

Cordyceps není jen protivirový. Účinkuje také na mnohé bakterie, a to i na velmi nebezpečné. Tyto testy většinou probíhají přímo na koloniích bakterií, k nimž se Cordyceps přidá a sleduje se, co se stane…, např. u streptokoků dochází k omezení růstu kolonie, bakterie se nemnoží. U krys nakažených streptokoky tak podávání Cordycepsu vede ke zlepšení stavu a prodloužení života oproti krysám, které na infekci umírají. Podobně pak Cordyceps zvládá také kvasinky, tedy i kandidy.

 

Wang SX, Liu Y, Zhang GQ, Zhao S, Xu F, Geng XL, Wang HX. Cordysobin, a novel alkaline serine protease with HIV-1 reverse transcriptase inhibitory activity from the medicinal mushroom Cordyceps sobolifera. J Biosci Bioeng. 2012;113(1):42-7.

Ueda Y, Mori K, Satoh S, Dansako H, Ikeda M, Kato N. Anti-HCV activity of the Chinese medicinal fungus Cordyceps militaris. Biochem Biophys Res Commun. 2014;447(2):341-5. 12.

Zhou L, Yang W, Xu Y, Zhu Q, Ma Z, Zhu T, Ge X, Gao J. Short-term curative effect of cultured Cordyceps sinensis (Berk.) Sacc. Mycelia in chronic hepatitis B. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. 1990;15(1):53-5, 65.

Kuo CF, Chen CC, Luo YH, Huang RY, Chuang WJ, Sheu CC, Lin YS. Cordyceps sinensis mycelium protects mice from group A streptococcal infection. J Med Microbiol. 2005;54(Pt 8):795-802

Wong JH, Ng TB, Wang H, Sze SC, Zhang KY, Li Q,  Cordymin, an antifungal peptide from the medicinal fungus Cordyceps militaris. Phytomedicine. 2011;18(5):387-92.

Park BT, Na KH, Jung EC, Park JW, Kim HH. Antifungal and Anticancer Activities of a Protein from the Mushroom Cordyceps militaris. The Korean Journal of Physiology & Pharmacology : Official Journal of the Korean Physiological Society and the Korean Society of Pharmacology. 2009;13(1):49-54

 

Cordyceps a sexuální a reprodukční aktivita

Cordyceps je houbou, která vylepšuje náš zdravotní stav komplexně, není se tedy čemu divit, že dokáže zvýšit i potenci, libido a reprodukční schopnosti. Díky cordycepsu se totiž může zvýšit produkce testosteronu v těle, což samozřejmě také zlepšuje a zvyšuje tvorbu spermií, jakožto i jejich kvalitu a pohyblivost. Je tím také podpořena sexuální aktivita. Cordyceps také umí uvolňovat cévy, rozšiřovat je, což je důležité v případě erektilních dysfunkcí, protože za nimi může stát právě zhoršené prokrvení pohlavních orgánů. U žen pak Cordyceps působí podobně, tedy prokrvuje a zcitlivuje pohlavní orgány, zvyšuje sexuální touhu a prožívání. U nich totiž podporuje tvorbu 17 β-estradiolu (estrogenu). Cordyceps díky tomu, že zvyšuje hladiny hormonů, je možné využít i v případech, kdy hladiny hormonů klesají, např. v případě stárnutí.

 Chang Y, Jeng KC, Huang KF, Lee YC, Hou CW, Chen KH, Cheng FY, Liao JW, Chen YS Effect of Cordyceps militaris supplementation on sperm production, sperm motility and hormones in Sprague-Dawley rats. Am J Chin Med. 2008;36(5):849-59.

JIN Hong-lan1, GUO Rui-xin2 Influence of Cordyceps Sinensis on Reproduction and Testis Morphology in Mice. Shenzhen Journal of Integrated Chinese and Western Medicine. 2005-6

Hirokazu Kawagishi, Kentaro Okamura, Fumio Kobayashi, Noriko Kinjo. Estrogenic Substances from the Mycelia of Medicinal Fungus Cordyceps ophioglossoides (Ehrh.) Fr. (Ascomycetes). IntJMedMushr.v6.i3.40 2004

Bu-Miin Huang, Kuei-Yang Hsiao, Pei-Chin Chuang, Meng-Hsing Wu, Hsien-An Pan, and Shaw-Jenq Tsai. Upregulation of Steroidogenic Enzymes and Ovarian 17β-Estradiol in Human Granulosa-Lutein Cells by Cordyceps sinensis Mycelium. Biology of Reproduction May 1, 2004 vol. 70 no. 5 1358-1364

Drewes S. E, George J, Khan F. Recent findings on natural products with erectile-dysfunction activity. Phytochemical. 2003;62:1019–25

 

Proti únavě fyzické i psychické, posílení kondice

V předchozím textu již bylo naznačeno, že Cordyceps působí na celý organismus, že jej posiluje a tonizuje. Nyní si popíšeme, jak může pomoci s únavou a zvýšit výkonnost. Únavu zná snad každý z nás, ať už jsme unavení psychicky, či fyzicky. V obou případech nám může Cordyceps pomoci. V případě fyzické únavy je prokázáno, že Cordyceps tuto např. při sportovním výkonu oddaluje. Sportující člověk, včetně vrcholových sportovců. Právě s vrcholovými sportovci, kteří mají enormní zátěž, byly prováděny pokusy. Při užívání Cordycepsu zvládnou být déle aktivní, oddálí se nástup únavy, vydrží déle aktivní bez známek únavy. To je dáno i tím, že Cordyceps obsahuje na energii bohaté sloučeniny, zlepšuje buněčné dýchání, okysličení svalů i využití kyslíku v organismu. Cordyceps snižuje riziko přetrénování. Krom toho je Cordyceps také pomocníkem po sportovním výkonu, tedy v době regenerace. Zde pomáhá rychleji odbourávat ve svalech nahromaděný laktát, zlepšuje regeneraci svalů, které mívají po zátěži různá mikrozranění. Podobné pokusy se provádějí i na myších či krysách, které se nechají plavat ve vodním válci, pokud jim je podáván Cordyceps, vydrží plavat o cca 20 minut déle bez známek vyčerpání než jejich kolegyně bez Cordycepsu.

Již jsme naťukli i stres a únavu psychickou. I s tímto Cordyceps může pomoci. Je totiž prokázáno, že má antidepresivní účinky. Jeho podávání myším u těchto zlepšuje schopnost se adaptovat na nové podmínky, zlepšuje reakce, schopnost učení, ale také pohyblivost. Bližší výzkumy odhalily, co za tím stojí. Cordyceps ovlivňuje adrenergní a dopaminergní systému v nervové soustavě. Umí též zvýšit koncentraci serotoninu, což je antidepresivní neurotransmiter.

Cordyceps je tedy vhodným posilovačem nejen pro sportovce, ale pro všechny lidi, včetně těch duševně pracujících.

Siu K. M, Mak D. H, Chiu P. Y, Poon M. K, Du Y, Ko K. M. Pharmacological basis of “Yin-nourishing” and “Yang-invigorating” actions of Cordyceps, a Chinese tonifying herb. Life Sci. 2004;76:385–95.

Rossi P, Buonocore D, Altobelli E, Brandalise F, Cesaroni V, Iozzi D, Savino E, Marzatico F. Improving Training Condition Assessment in Endurance Cyclists: Effects of Ganoderma lucidum and Ophiocordyceps sinensis Dietary Supplementation. Evid Based Complement Alternat Med. 2014;2014:979613.

Colson S. N, Wyatt F. B, Johnston D. L, Autrey L. D, FitzGerald Y. L, Earnest C. P. Cordyceps sinensis- and Rhodiola rosea-based supplementation in male cyclists and its effect on muscle tissue oxygen saturation. J Strength Cond Res. 2005;19:358–63.

Nishizawa K, Torii K, Kawasaki A, et al., editors. Antidepressant-like effect of Cordyceps sinensis in the mouse tail suspension test. Biol Pharm Bull. 2007;30:1758–62.

 

Cordyceps a jednotlivé orgány

Z výše napsaného jistě vyplývá i to, že Cordyceps má potenciál ochraňovat a regenerovat mnohé orgány v našem těle. Zmínili jsme slinivku v souvislosti s cukrovkou, ale stejný vliv má i na ledviny a játra.

Ledviny jsou velmi zatěžovaným orgánem, prochází jimi i značné množství škodlivých látek, které je mohou poškozovat, a to včetně cukru u diabetiků. Jsou také častým cílem autoimunitních zánětů. Setkáváme se tedy s mnoha lidmi, kteří mají sníženou funkci ledvin, či dokonce narušenou tak, že potřebují dialýzu a transplantaci. Mnohé studie dokládají, že Cordyceps velmi pozitivně ovlivňuje stav ledvin. Při jednom pokusu na krysách byly jejich ledviny vystaveny ischemii, tj. byl zastaven přívod krve do ledvin, na což jsou ledviny značně citlivé a dochází k jejich poškození, které přetrvává i po obnovení průtoku krve, které může dokonce stav ledvin ještě zhoršit. Krysy, které dostávaly Cordyceps, měly mnohem méně poškozené ledviny než ty, které Cordyceps nedostaly. Cordyceps působil jako prevence před smrtí buněk, navíc snižoval zánět, ke kterému vlivem zákroku došlo, neboť výrazně neutralizoval ve velké míře vznikající volné radikály. Dalším příkladem je sklerotizace ledvin, což je proces, při němž dochází k pomnožení mezangiálních buněk, které produkují mezibuněčnou hmotu, která nahrazuje funkční tkáň. Tyto procesy Cordyceps výrazně zpomaluje, až zcela zastavuje. Tím udrží ledvinné funkce.

Nemůžeme opomenout ani fakt, že Cordyceps chrání ledviny i před toxickým poškozením, v tomto případe cyklosporinu A, které se podává např. při transplantacích či autoimunitních chorobách. Podávání Cordycepsu snižuje poškození ledvin vyvolané lékem, což je dobrá zpráva pro pacienty, kteří musí lék užívat.

Játra jsou také velmi zatěžovaným orgánem a i jim může Cordyceps ulevit. Ačkoli mají velkou regenerační kapacitu, často negativní vliv převáží a játra podléhají ztukovatění, fibróze a cirhóze, či dokonce rakovině. To může být způsobeno zvýšenými hladinami tuků, vysokým příjmem toxických látek, ale také infekcemi. Hepatitidy jsme zmínili již výše u infekčních nemocí, kdy Cordyceps zlepšuje stav pacientů s hepatitidou C i B.

Díky snížení hladiny lipidů omezuje jeho ukládání do jater a také ochraňuje jaterní tkáň před toxickými látkami, včetně volných radikálů, a omezuje fibrotizační procesy, kdy dochází ke vzniku nefunkční tkáně na úkor té funkční. V takovém případě je Cordyceps účinný při degradaci kolagenu, které za fibrotizace stojí. 

U obou orgánů působí Cordyceps jako prevence poškození, tak i jako regenerace poškozené tkáně.

 Zhao S. L. Advance of treatment for Cordyceps on chronic hepatic diseases. Shanxi Zhong Yi. 2000;16:59–60.

Gong H. Y, Wang K. Q, Tang S. G. Effects of Cordyceps sinensis on T lymphocyte subsets and hepatofibrosis in patients with chronic hepatitis B. Hunan Yi Ke Da Xue Xue Bao. 2000;25:248–50

Liu Y. K, Shen W. Inhibitive effect of Cordyceps sinensis on experimental hepatic fibrosis and its possible mechanism. World J Gastroenterol. 2003;9:529–33.

Zhu J. L, Liu C. Modulating effects of extractum semen Persicae and cultivated Cordyceps hyphae on immuno-dysfunction of inpatients with posthepatitic cirrhosis. Zhongguo Zhong Xi Yi Jie He Za Zhi. 12(195):207–9.

Wu Z. L, Wang X. X, Cheng W. Y. Inhibitory effect of Cordyceps sinensis and Cordyceps militaris on human glomerular mesangial cell proliferation induced by native LDL. Cell Biochem Funct. 2000;18:93–7.

Wojcikowski K, Johnson D. W, Gobë G. Medicinal herbal extracts-renal friend or foe? Part two: Herbal extracts with potential renal benefits. Nephrology (Carlton) 2004;9:400–5.

Wojcikowski K, Johnson D. W, Gobë G. Herbs or natural substances as complementary therapies for chronic kidney disease: Ideas for future studies. J Lab Clin Med. 2006;147:160–6.

Chyau CC, Chen CC, Chen JC, Yang TC, Shu KH, Cheng CH. Mycelia glycoproteins from Cordyceps sobolifera ameliorate cyclosporine-induced renal tubule dysfunction in rats. J Ethnopharmacol. 2014;153(3):650-8.

Lu L. Study on effect of  Cordyceps sinensis and artemisinin in preventing recurrence of lupus nephritis.  Zhongguo Zhong Xi Yi Jie HeZa Zhi Zhongguo Zhongxiyi Jiehe Zazhi/Chinese J. Integrated Traditional Western Med./Zhongguo Zhong Xi Yi Jie He Xue Hui, Zhongguo Zhong Yi Yan Jiu Yuan Zhu Ban 2002; 22 : 169–71.

Zheng F, Li LS, Chu XM. Effects of fermented cordyceps on acute renal damage induced by gentamycin in rats. China J. Chin. Material Med. 1994; 19: 494–7.

Zhao X, Li L.  Cordyceps sinensis in protection of the kidney from cyclosporine A nephrotoxicity. Chung-Hua I Hsueh TsaChih 1993;73(410–2): 447.

 

Cordyceps a tuky

Velká část populace trpí zvýšenou hladinou lipidů, tedy hyperlipidémií, nejčastěji je zvýšen cholesterol. Ačkoli se jedná o stav, který nebolí, může vyústit v aterosklerózu a také akutní stavy v podobě srdečního či mozkového infarktu. Tuky se totiž ukládají do cévních stěn, ve kterých se rozvíjí zánět, dochází k jejich ztluštění, poškození a ztrátě pružnosti, navíc tvořící se ateromové pláty zmenšují průsvit cév a může také dojít k jejich ruptuře, aktivaci srážecího systému, vzniku trombů atd. Proto je důležité nechávat si hladinu lipidů kontrolovat, a pokud je zvýšená toto řešit. Někdy stačí dieta, jindy je nutné nasadit léky. Pomoci však může také Cordyceps. Dle pokusů hlavně na laboratorních zvířatech se potvrdilo, že Cordyceps snižuje hladiny lipidů, tj. LDL, triglyceridů, i celkového cholesterolu, u zvířat, které jsou krmená vysokotučnou dietou. Omezuje také akumulaci lipidů v játrech a zvyšuje hladinu hodného cholesterolu HDL. Je také doložené, že Cordyceps snižuje kumulaci tuků v tukových buňkách, adipocytech, snižuje též aktivitu lipázy, která je produkovaná slinivkou a napomáhá trávení tuk ve střevě, které se pak lépe dostávají do krevního oběhu. Pokud je aktivita snížená, je více tuků vylučováno stolicí z těla.

Cordyceps tedy výrazně snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí, ale také může napomoci při hubnutí.

Shimada T, Hiramatsu N, Kasai A, Mukai M, Okamura M, Yao J, Huang T, Tamai M, Takahashi S, Nakamura T, Kitamura M. Suppression of adipocyte differentiation by Cordyceps militaris through activation of the aryl hydrocarbon receptor. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2008 Oct;295(4):E859-67.

Guo P, Kai Q, Gao J, Lian ZQ, Wu CM, Wu CA, Zhu HB. Cordycepin prevents hyperlipidemia in hamsters fed a high-fat diet via activation of AMP-activated protein kinase. J Pharmacol Sci. 2010;113(4):395-403.

Kim SB, Ahn B, Kim M, Ji HJ, Shin SK, Hong IP, Kim CY, Hwang BY, Lee MK. Effect of Cordyceps militaris extract and active constituents on metabolic parameters of obesity induced by high-fat diet in C58BL/6J mice. J Ethnopharmacol. 2014;151(1):478-84.

 

Závěr

Do našeho přehledu jsme jistě nezahrnuli vše, co je možné o Cordycepsu najít, již jen proto, že nové se stále objevují nové poznatky o složení a účincích Cordycepsu. Ale snad se nám podařilo ukázat, že Cordyceps je velmi silná, všestranná houba, na organismus působí komplexně. Ačkoli jsme její účinky rozepsali každý zvlášť, je nutné si uvědomit, že takto působí v těle najednou. Tedy ovlivňuje imunitní systém a zároveň reguluje hladinu cukrů a tuků, zároveň s tím zvyšuje výkonnost, ochraňuje tkáně atd. Jednotlivé výzkumy, resp. výsledky z nich získané, mají své limity, jednak je nevýhodou, že existuje málo klinických, tedy lidských studií, a další nevýhodou je, že neexistuje standardizovaný přípravek, se kterým by se studie prováděly, a tak každá výzkumná skupina využívá jiný extrakt, jiný preparát, ale důležité je, že docházejí k tomu, že Cordyceps má pozitivní účinky na zdraví živých tvorů, tedy i člověka

 převzato Čínský  Herbář 

Váš dotaz Cordyceps - (housenice čínská)

Vaše jméno, příjmení, firma:*
Váš email:*
Váš telefon:*
Váš dotaz:*
opiště kód:* antispam
     Více informací

Pošlete odkaz svému známénu

Vaše jméno
Váš email
Email Vašeho známého
Opište kód z obrázku antispam

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace