Houba Cordyceps / housenice čínská / - látka Cordycepin proti rakovině ...
Jedná se o parazita, jehož spory se uchycují na larvách či housenkách hmyzu, postupně prorůstá dovnitř těla, jímž se živí, až vyplní celou schránku napadaného hmyzu. Houba má domovinu ve vysokohorských oblastech Tibetu a Číny. V současné době je ve volné přírodě jen vzácně k nalezení. Poptávka po Cordycepsu je ale velká, takže je pěstován i komerčně. Velmi dobře jej zná tradiční čínská medicína, a to již tisíce let. Cordyceps je zkoumán i vědeckými postupy. Je odhalováno jeho složení a hlavně jeho účinky. Ukázalo se, že Cordyceps dokáže působit komplexně na imunitní systém. Posiluje jej i tlumí. Cordyceps je také adaptogen, posiluje fyzickou i psychickou kondici, má protirakovinné, protiinfekční, cholesterol snižující aj. účinky.
Cordyceps sinensis (housenice čínská) je parazitickou houbou, která přirozeně roste ve vysokohorských oblastech Číny a Tibetu. O této houbě jsou záznamy staré stovky let, a to v textech čínské medicíny. Cordyceps je podrobován i pokusům a studiím v rámci „západní“ medicíny. Je zřejmé, že je silným adaptogenem, zvyšuje odolnost organismu, posiluje imunitní systém, dodává fyzickou i psychickou sílu, snižuje únavu, je silným antioxidantem, reguluje hladinu cukrů v krvi. Složky z Cordycepsu také dokážou ničit infekční patogeny a rakovinné buňky.
V této studii se vědci podívali na Cordyceps jako na zdroj fytoestrogenů, které patří mezi isoflavony. Jedná se o přírodní složky, které mají podobné účinky jako ženské pohlavní orgány. Fytoestrogeny jsou v současné době využívání k substituci v případě poruch menstruace či v menopauze.
V druhém případě, tedy v době menopauzy a po ní, je u žen zvýšené riziko „řídnutí“ kostí a zvyšuje se riziko vzniku zlomenin.
Krom již zmíněného má Cordyceps i protirakovinné účinky. V této studii se vědci věnovali vlivu Cordycepsu na buňky rakoviny plic, to hlavně jedné složky Cordycepsu, cordycepinu.
Rakovina plic je jedním z nejčastějších typů rakovin, která více postihuje kuřáky, existují dva druhy, malo- a nemalobuněčné. Dle toho se odvíjí i prognóza a léčebný postup, v případě malobuněčné rakoviny dominuje chemoterapie a v případě nemalobuněšné chirurgie a radioterapie. I přes účinnou léčbu dochází k mnoha úmrtím na toto onemocnění.
Autoři vytvořili buněčnou kulturu z buněk nemalobuněčné rakoviny plic. K té pak přidávali cordycepin a sledovali jeho účinky na rakovinné buňky.
převzato : Čínský herbář
Při pokusech se ukázalo, že v přítomnosti cordycepinu dochází ke snížení životaschopnosti buněk, je zastaveno dělení buněk, rakovinné buňky umíraly, jelikož u nich došlo k aktivaci signálních cest, které vedou k apoptóze, tj. druhu buněčné smrti.