clanek

Seriál o rostlinách bylinách z pohledu TCM - Rdesno mnohokvěté

 

Rdesno mnohokvěté

 

                   

        Rdesno mnohokvěté

       (Polygonum multiflorum)

 

toto léčivo je však známější pod svým původním čínským názvem He Shou Wu. Jeho název souvisí s legendou, která praví, že jeden čínský starý muž začal pojídat kořen této rostliny a nejen, že opět zatoužil po ženě, ale navíc mu ještě zčernaly jeho šediny. Tolik praví legenda. Čínská Farmakologie však taktéž považuje tuto popínavou liánu, za jednu ze základních bylin, jenž zpomalují stárnutí.

 

He Shou Wu totiž doplňuje játra a ledviny, navyšuje esenci ledvin a krev. Esence je z pohledu TCM brána jako základní zdroj energie, který každý jednotlivec získává při početí a její kvalita a množství ovlivňují zásadním způsobem délku jeho dní na tomto světě. O tom jakou váhu doplňování esence přikládají, dnešní bohatí Číňané, svědčí například jejich hlad po rozích nosorožců, kterým mylně přisuzují nejen schopnost návratu, či posílení sexuální sily, ale chybně se taktéž domnívají, že jim tato rohovina může doplnit esenci a tím prodloužit život. Takže základní neznalost Farmakologie přináší totální zkázu těmto krásným zvířatům a neprodlouží život hlupákům, kterým se ať již jakýmkoliv způsobem podařilo zbohatnout a jsou ochotni dát až 130 000 USD za kilogram tohoto rohu. Roh nosorožce totiž na rozdíl do rychle rostoucí liány He Shou Wu esenci doplnit neumí. Původně se totiž používal hlavně k ochlazení krve, což se používá například u ekzémů na což je vhodné opět i Hu Shou Wu.

 

Otázkou je jak se vlastně pozná, že nám ubývá esence ledvin, proč k tomu dochází a jak jejímu ubývání zabránit, případně její množství navýšit. Základním předpokladem pro uchování esence je zdravá životospráva. Nejstarší muž, čínský bylinkář Li Ching – Yun, který se dožil 256 let a živil se Lesklokorkou lesklou, plody Kustovnice čínské, Ženšenem pravým, kořeny He Shou Wu a dalšími bylinami, doporučoval toto:

 

 • měj klidné srdce
 • seď tiše jako želva
 • choď čile jako holub
 • spi tvrdě  jako pes
 • vyhýbat se extrémním emocím
 • cvičit denně čchi - kung

 

Protože přesně takto v podstatě nikdo v dnešní době nežije, dochází velmi často k předčasnému vyčerpávání esence a tím i ke zkracování délky života, případně k zásadnímu omezení jeho kvality.

 V dnešním uspěchaném a neklidném světě však má klidné srdce jen málokdo, emoce jsou všudypřítomné, stravovací návyky a skladba potravin problematické o spánek se okrádáme, jak zvýšenou pracovní zátěží, tak populárním nočním životem. Místo cvičení  čchi – kungu zvyšujeme svůj výkon nejrůznějšími tzv. životabudiči, jako je káva, cigarety, či alkohol. To všechno jsou faktory, které výrazným způsobem vedou ke zvýšenému čerpání esencionální ( prenatální) čchi.

 

Úbytek esence sebou nese určité změny na každém jednotlivci, které jsou jasně patrné a tedy snadno rozpoznatelné.

 

 • vývojové poruchy u dětí
 • oslabováním esence klesá intelektuální úroveň jednotlivce a oslabuje se paměť
 • dochází k oslabování smyslových orgánů ( zraku a sluchu)
 • dochází k oslabování kostí ( osteroporóza)
 • je vyčerpána síla ledvin a tím dochází k neplodnosti a sexuální disfunkci jak u žen, tak i mužů
 • krev trpí prázdnotou (chudokrevnost, celková vyčerpanost, bledost, poruchy menstruačního cyklu, zvýšená únava, nespavost, emocionální nerovnováha)
 • předčasné šedivění vlasů, neboť vlasy jsou dle starých Číňanů výhonky krve

 

Tyto a mnohé další příznaky jsou tedy primárně zapříčiněny úbytkem esenciální čchi, ke které dochází v důsledku nezdravého životního stylu. Protože jen málokdo je připravený změnit svůj životní rytmus a vzdát se mnoha škodlivých návyků, ale na druhou stranu, téměř každý chce být stále mlád, je jediná schůdná cesta pro mnohé z nás právě doplňování prenatální esence za pomocí bylin, a He Shou Wu je právě jednou z nich.

 

Bylina se může užívat samostatně, nebo v kombinaci s jinými léčivy. Při vypadávání vlasů se He Shou Wu ( Rdesno mnohokvěté) kombinuje například s  plody Moruše indické, Kustovnice čínské, nebo kořenem Kozince blanitého, který je spíše známí jako Astragalus. V případě mužské neplodnosti, nebo impotenci z prázdnoty ledvin se rdesno kombinuje s  Lesklokorkou lesklou, se Ženšenem pravým nebo Maltézskou houbou. V případě nedostatku esence ledvin a nedostatku krve jater dochází k oslabení zraku, v tom případě se rdesno kombinuje s Kustovnicí čínskou. Při chudokrevnosti je možné bylinu kombinovat se Ženšenem pravým a Jamem čínským. Rdesno svou schopností doplňovat esenci a krev je vhodné použít při bolestech kostí, či při zhoršené citlivosti či hybnosti končetin v důsledku její nedostatečné výživy. Tehdy se opět kombinuje s Maltézskou houbou, která má taktéž schopnost doplňovat esenci ledvin a posilovat šlachy a kosti. Tato kombinace se se pak taktéž používá při léčbě ženské neplodnosti.

Rdesno odstraňuje jedovatost a zmenšuje otoky, neboť syrový, neupravený kořen má schopnost ochlazovat a dokáže odstraňovat jedovatost, která způsobuje ekzémy. V případě chronického zduření lymfatických uzlin  se žvýkal syrový kořen rdesna. Pokud se vyskytly malarické horečky, podával se 9 gramů prášku z kořene rdesna, který se zapíjel alkoholem. V případech prázdnoty krve a čchi je možné rdesno kombinovat s Andělikou čínskou. Tato kombinace je pak zvláště vhodná pro ženy, neboť kořen Anděliky je považován za obdobu Ženšenu pro něžné pohlaví.

Rdesno svlažuje střeva a zprůchodňuje stolici, proto se těchto jeho vlastností využívá při léčbě zácpy.

V současné době se Rdesno mnohokvěté užívá hlavně pro svou schopnost zpomalovat stárnutí, včetně vypadávání a šedivění vlasů, snižování cholesterolu a jeho pozitivního vlivu na koronální srdeční nemoci a neurózy. Dále se využívá u zánětových stavů a při vysokém krevním tlaku. Bylina má vliv i na rychlejší regeneraci svalstva a zpevnění šlach a kostí.  Některé studie poukazují na schopnost rdesna příznivě působit na stav a funkčnost periferních nervů, mozkových buněk a žláz s vnitřní sekrecí.

 

Seriál o rostlinách bylinách z pohledu TCM - Rdesno mnohokvěté - 1742593 - Polygonum multiflorum

Polygonum multiflorum

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace