clanek

Houba Reishi a revmatoidní artritida

 Reishi a revmatoidní artritida

Reishi a revmatoidní artritida
Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklé) patří mezi chorošovité dřevokazné houby. Její popularita byla dlouhou dobu omezena na Asii, a to např. díky tradiční čínské medicíně, která s houbou pracuje po tisíce let. V současnosti je Reishi známá a užívaná po celém světě. Je pěstována ve velkém, neboť poptávka je veliká. Obsahuje totiž velké množství bioaktivních látek, které mohou ovlivnit fungování organismu. Během desetiletí proběhly doslova tisíce studií, které ukázaly, že Reishi má celkově posilující vliv na organismus, zlepšuje funkce imunitního systému, snižuje hodnoty cholesterolu i redukovat hodnoty krevního cukru, chrání orgány před poškozením oxidačním stresem, podporuje správné složení střevní mikroflóry atd.
V této studii se autoři zaměřili na schopnost Reishi snižovat zánět, tj. působit protizánětlivě, a to v případě revmatoidní artritidy.

Revmatoidní artritida je chronické autoimunitní onemocnění, které je spojené s produkcí autoprotilátek, destruktivním zánětem v kloubech, ale i s poškozením jiných orgánů. U pacientů tak dominují bolesti kloubů, celková únavnost, zvýšené teploty atd. Podávají se léky tlumící aktivitu imunitního systému.

V této studii autoři testovali kapsle, v nichž byla hlavní složkou Reishi. Kapsle podávali pacientům s revmatoidní artritidou a druhé části pacientů podávali neúčinnou látku, tj. placebo.

U pacientů nedošlo k rozdílu v poměru mezi určitými druhy lymfocytů CD4/CD8/NK buněk, nesnížily se ani hodnoty některých cytokinů, které se podílejí na aktivaci imunitních buněk monocytů. Při zkoumání vzorků krve se ale ukázalo, že u imunitních buněk pacientů, kteří dostávali Reishi, se změnila reaktivita. Tyto Reishi ovlivněné buňky po aktivaci produkovaly nižší množství prozánětlivého cytokinu IL-18 v porovnání s buňkami pacientů, kteří užívali placebo. Dá se tedy předpokládat, že zvláště dlouhodobé užívání kapslí s Reishi by vedlo ke snížení zánětu u pacientů s revmatoidní artritidou.

převzato Činský herbář

Houba  Reishi a revmatoidní artritida - 1742603 -

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace