clanek

Cukrovka a medicinální houby

Cukrovka a medicinální houby

 

Cukrovka a medicinální houby 


Coprinus / hnojník obecný / tato houbička může prospět cukrovkářům....

Coprinus (Coprinus comatus, hnojník obecný) je velmi rozšířená houba. Je k nalezení na loukách, v parcích, kolem lesa, hnojištích atd. Jedná se o jedlou houbu. Má to však jeden problém. Jedlá je jen pokud je Coprinus mladý, tj. světlý. Velmi rychle totiž tmavne, mění se v černý a doslova se roztéká. Coprinus se nemá kombinovat s alkoholem, neboť působí jako antabus. Po požití alkoholu vyvolává nevolnost, zvracení, bušení srdce, pocení atd. Krom těchto negativních účinků po alkoholu však má mnoho pozitivních účinků. Vědecké studie dokládají, že Coprinus umí zlepšovat funkce imunitního systému, redukuje oxidační stres, ničí patogeny i nádorové buňky, navíc snižuje hodnoty tuků v krvi.

V této studii autoři testovali, zda má Coprinus také antidiabetické účinky, tj. působí proti cukrovce.
Cukrovkou, zvláště pak tou typu II, trpí stále více lidí. Cukrovka II je spojená s dalšími patologiemi, obezitou, vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem atd. Mnohdy stačí dodržovat dietu a cukrovku dostanete pod kontrolu, jindy je nutné nasadit antidiabetika, v případě těžké cukrovky II se postupuje jako u cukrovky I, tj. léčí se inzulinem.
Cukrovka je provázená zvýšenou hodnotou krevního cukru, hyperglykémií. Cukr poškozuje cévy, nervy, ledviny, sítnici atd. Dochází také k vyšší tvorba volných radikálů a zánětu. Cukr se váže na krevní barvivo, hemoglobin, a vytváří tak glykovaný hemoglobin.

Autoři ve studii využili potkany, u nichž vyvolali stav podobný lidské cukrovce. Části potkanů podávali extrakt z Coprinu a část neléčili.
Výsledky prokázaly, že Coprinus působí hypoglykemicky, tj. snižuje hodnotu krevního cukru o 12,33 %. Dále snižuje glykovaný hemoglobin o 6,53 %, naopak zvyšuje hodnoty potřebného inzulinu o 10,57 %, které mohou být u cukrovkářů snížené. Důležité je, že Coprinus snižuje i oxidační stres, který je spojený se zánětem, poškozením buněk i jejich DNA. Díky Coprinu dochází k aktivaci tělu vlastních enzymů, které neutralizují volné radikály.

Z výsledků studie je jasné, že Coprinus celkově ovlivňuje cukrovku a působí proti ní.
Nuniek InaRatnaningtyas, et al. Chicken drumstick mushroom (Coprinus comatus) ethanol extract exerts a hypoglycaemic effect in the Rattus norvegicus model of diabetes. Biocatalysis and Agricultural Biotechnology
převzato čínský herbář 

TCM charakteristika:

teplota – neutrální
chuť – sladká
tropismus - Pi (slezina), Wei (žaludek)
Účinky podle tradiční čínské medicíny:
posiluje Qi Pi (sleziny) a Wei (žaludku)
podporuje Yin Wei (žaludku), Shen (ledvin), Fei (plic)
u Re (horkosti) z Xu (nedostatku)

/ za team www.tcmvysocina.cz hodně zdraví přeji Jirka

dovětek :
Imunitní systém je pro náš život velmi důležitý. Jeho nedostatečné funkce jsou spojené s častými infekcemi, u těžkých imunodeficitů i se smrtí. Jeho přílišná aktivita ale může poškodit tkáně. Coprinus je díky svým složkám účinný v ovlivnění imunitního systému. Umí imunitní systém podpořit ve funkci, ale také jej tlumit, pokud je reakce imunitního systému nadměrná, či je namířena proti neškodným antigenům (alergenům), či dokonce vlastním antigenům, jak to vidíme v případě autoimunitních nemocí.

Cukrovka a medicinální houby - 1742596 -

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace