clanek

Jak jsem na první den adventu sázel zázvor ...

 

Jak jsem na první den adventu sázel zázvor ...
Zázvor je půldruhého metru vysoká rostlina se žlutými květy, která je známá především díky svým oddenkům. Oddenky zázvoru mají příjemnou a intenzivní pikantní chuť s nádechem exotiky. Typickou chuť zázvoru způsobují různé esenciální oleje; zázvor obsahuje celkem 640 různých chemických látek.

 zazvor


Syrový kořen – Sheng Jiang patří podle TČM do skupiny bylin, otevírajících povrch těla. Nebo-li „potopudných“ – navozujících pocení. Jeho chuť je pálivá a povaha lehce teplá. Je divoký, jeho první cesta vede do plic, dále pak do sleziny a žaludku. Je to první volba při prochladnutí (ofouknutí, viróze), jednoduše při vpádu větru a chladu. Moderní medicína mu přisuzuje antivirové účinky. Jeho použití není vhodné, když se jedná o vnitřní horkost, provázenou kromě horečky také pocením, velkou žízní a rychlým pulzem.
Zázvor a jeho další účinky:
• působí protizánětlivě a posiluje imunitní systém
• stimuluje krevní oběh, snižuje cholesterol
• pomáhá při redukci váhy
• prohřeje celé tělo a má relaxační účinky
• předchází vzniku chronických onemocnění dýchacích cest
• zmírňuje nevolnost při cestování i v těhotenství
• působí jako afrodiziakum

• Sušený zázvor: vaření, pečení, polévky, omáčky, sladké pečivo, přísada do kořenících směsí.
• Čerstvý zázvor: vaření, pečení, limonády, čaje, zmrzlina, jogurtové nápoje, příloha k sushi.
• Nakládaný zázvor: zázvor se nakládá do medu, cukru nebo etanolu a má využití např. jako součást bonbónů, lízátek a žvýkaček, ale také jako potravinový doplněk nebo přísada do alkoholických nápojů. I nakládaný zázvor je velmi používaný jako příloha k sushi.


Zázvor obecný (Zingiber oficinale), někdy uváděný také jako lékařský či pravý, se nemnoží semeny, ale oddenky. Stačí tedy koupit zázvor, který se běžně prodává v prodejnách ovoce a zeleniny. Ideální je čerstvý, neseschlý a nepoškozený oddenek s dobře patrnými vegetačními pupeny, které mohou být i narašené.
kud je zázvor příliš seschlý, namočte jej před výsadbou přes noc do vody. Větší oddenek můžete opatrně rozdělit (rozříznout) na více dílů. Ideální, aby na každé části byly aspoň dva vegetační pupeny. Oddenky pak celé zahrnete malou vrstvou zeminy tak, aby pupeny směřovaly vzhůru.
Zázvor u nás pěstujeme jako přenosnou rostlinu v květináči. Ideální čas pro začátek pěstování je konec zimy / začátek jara. Tedy čas, kdy v tropech panuje pozdní období sucha a začíná období dešťů. Ale začít můžete kdykoli objevíte nějaký pěkně narašený oddenek. Zpočátku postačí nádoba o průměru 20 cm. V případě potřeby rostlinu později přesadíte do větší nádoby. Zázvor potřebuje dostatečně výživnou, ale zároveň dobře propustnou hlinito - písčitou zeminu. Od jara do podzimu jej můžete umístit na místo chráněné před větrem v zahradě či terase. Osvědčilo se také pěstování ve skleníku či v zimní zahradě.
Kdo si počká...
Pěstování zázvoru není nic pro nedočkavce. Přibližně tři týdny to vypadá, že se neděje vůbec nic. Jakmile však z půdy vyrazí první výhonek, objevují se poměrně rychle další a další listy. Brzy pak následují i další výhonky. Postupně olistěné výhonky dosáhnou výšky kolem 70 cm.
Aby byl výsledek vašeho snažení korunován úspěchem – tedy oddenky, které budete moci konzumovat – musíte zázvoru popřát nejen dostatek tepla a vláhy, ale také rozptýleného světa a výživu.

Jak zázvor pěstovat …. opáčko ještě jednou …..
Den před výsadbou namočte kořen zázvoru přes noc do teplé vody.
Vyplňte květináč bohatou, kyprou a propustnou hlínou. Zajistěte, aby voda mohla z květináče dobře odtékat.
Kořen zázvoru dejte očkem vzhůru, semínko či sazenici zasaďte do půdy a zakryjte 3-5 cm hlíny. Dobře zalijte.
Květináč dejte na přiměřeně teplé místo, mimo dosah přímých slunečních paprsků.
Půdu udržujte vlhkou, nejlépe mlžením nebo lehkou zálivkou.
Zázvor roste pomalu, první výhonky uvidíte po několika týdnech. Rostlinu nadále pravidelně mlžte nebo zalévejte.
přeji hodně úspěchů při pěstování Jirka

Jak jsem na první den adventu sázel zázvor ... - 1742578 - Jak jsem sázel zázvor

Jak jsem sázel zázvor

Jak jsem na první den adventu sázel zázvor ... - 1742579 - Jak jsem sázel zázvor

Jak jsem sázel zázvor

Jak jsem na první den adventu sázel zázvor ... - 1742580 - Jak jsem sázel zázvor

Jak jsem sázel zázvor

Jak jsem na první den adventu sázel zázvor ... - 1742581 -
Jak jsem na první den adventu sázel zázvor ... - 1742582 - Jak jsem sázel zázvor

Jak jsem sázel zázvor

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace