clanek

Doporučené stravování při onemocnění štítné žlázy

Onemocnění štítné žlázy patří mezi nejčastější endokrinní choroby a podle některých údajů postihuje až 30 % evropské populace. V ČR tímto onemocněním trpí až 5x více žen než mužů. Může se projevit zvětšením štítné žlázy - strumou, změnami funkce štítné žlázy, a to jak ve smyslu zvýšené funkce (hypertyreóza), tak ve smyslu snížené funkce (hypotyreóza), záněty štítné žlázy a nádory.

Doporučené stravování při onemocnění štítné žlázy

Onemocnění štítné žlázy patří mezi nejčastější endokrinní choroby a podle některých údajů postihuje až 30 % evropské populace. V ČR tímto onemocněním trpí až 5x více žen než mužů. Může se projevit zvětšením štítné žlázy - strumou, změnami funkce štítné žlázy, a to jak ve smyslu zvýšené funkce (hypertyreóza), tak ve smyslu snížené funkce (hypotyreóza), záněty štítné žlázy a nádory.

Štítná žláza patří k žlázám s vnitřní sekrecí, produkujících hormony, konkrétně tyroxin T4 a trijodtyronin T3. Hormony štítné žlázy jsou zodpovědné za termoregulaci, rychlost metabolických dějů, podílí se také na růstu. Přeměna z T4 na T3 se odehrává v játrech, slezině a dalších orgánech.

Dle TCM hrají při poruchách štítné žlázy největší roli ledviny. Souvisí to s věkem a změnou poměru yin a yang. Dále je důležitá kondice jater, které často trpí nadbytkem stresu, negativními emocemi a hněvem, což způsobuje stagnace. Významnou roli hraje také orgán srdce, jehož nerovnováha může způsobit jak hypo tak hyperfunkci. Slezina oslabená nadměrným přemítáním, vysokou pracovní zátěží, nevhodnou a nepravidelnou stravou zase produkuje hlen TAN a vlhkost, což se projeví jako uzly a zvětšená štítná žláza.

Důležitou podmínkou pro správné fungování štítné žlázy je dostatek jódu. Na jeho užívání existuje spousta názorů a teorií, zda je vhodné užívat či nikoliv. Dle mého názoru je optimální zlatá střední cesta. Přesně se ví, že nadměrné množství vede k hyperfunkci štítné žlázy. Nedostatek jódu vede naopak k hypofunci.
Dle teorie TCM má strava zahrnovat všech 5 chutí, tj. i slanou chuť. Užitečné jsou v tomto případě kvalitní mořské ryby a řasy např. Kelp a celkově výživa hraje zásadní roli. Jednostranný způsob stravování může mít velký vliv na poruchy štítné žlázy. Problém nevyvážené stravy je podstatný zejména u dětí. U dospělých se až tak dramaticky neprojevuje. Je to z toho důvodu, že děti, které jsou velice aktivní díky nadbytku yangu. Ten umožňuje jejich vysokou aktivitu, která je udržována obsahem jódu ve výživě. Tzn, že hlavně pro těhotné ženy a děti do 7 let je nedostatek jódu nebezpečný – mohou nastat komplikace v těhotenství, hrozí kretenizmus atd.
Strava by měla být pestrá s dostatečným přísunem jódu z přírodních zdrojů. Vhodná je také konzumace jodizované soli. V současné době je možné koupit nerafinovanou mořskou sůl s přídavkem mořských řas. Jen upozornění, při zvýšené činnosti štítné žlázy (hyperthyreóze) by jód neměl být užíván!

Hypertyreóza je onemocnění charakterizované zvýšenou funkcí štítné žlázy, která produkuje větší množství tyreoidálních hormonů a současně zvýšená reakce periferních tkání na tyto hormony. Nejčastější formou hypertyreózy je Gravesova-Basedowova choroba. Postihuje 4-5x častěji ženy než muže, vyskytuje se především v mladším věku.

Projevy hyperfunkce dle TCM:
horkokrevnost
nadměrné pocení
třes končetin
nervozita, jakoby zrychlené chování
bušení srdce (palpitace, tachykardie)
hubnutí
porucha soustředění
nepravidelná menstruace, snížené krvácení
Hypotyreóza je onemocnění charakterizované sníženou funkcí štítné žlázy. Příčinou nedostatečné funkce štítné žlázy může být zánět štítné žlázy, stavy po operaci štítné žlázy, po léčbě radiojódem, při dlouhodobém nedostatku jódu nebo po ozáření krku z nejrůznějších příčin.

Projevy hypofunkce dle TCM:
únava tělesná či mentální
zimomřivost
sklon k otokům
suchá kuže
zácpa
myxedém
padání vlasů
nadměrné menstruační krvácení

Doporučené stravování při poruchách štítné žlázy

Potraviny nevhodné při snížené funkci:

Strumigeny jsou látky, které mohou narušit činnost štítné žlázy a způsobit její zvětšení. Od tohoto jevu pochází jejich název, protože zvětšené štítné žláze se odborně říká struma (neboli hezky česky se používá výraz vole).
Vařením se snižuje účinek strumigenů na štítnou žlázu. Vařit by se měly v osolené vodě, solí s přídavkem jódu (jód nedovolí strumigenům obsadit receptory ve štítné žláze a škodit).

Lilkovita zelenina: vědci potvrzují, že tato zelenina může způsobit zdravotní problémy jako záněty, alergie a autoimunitní onemocnění jako je Hashimotova tyreoiditida a revmatoidní artritida.

Vhodné je přejít rovněž na bezlepkovou stravu, což znamená vypustit veškeré pečivo a tradiční těstoviny. A nahradit je přílohami typu pohanka, kvalitní celozrnná rýže, amarant, quinoa, případně pečenými batáty. K snídani jsou vhodné ovesné vločky, protože i když patří k obilovinám s obsahem lepku, prospívají štítné žláze.
Z luštěnin jsou vhodné všechny typy čočky, fazole a cizrna. Cizrna je výborná například v orientální pomazánce zvané hummus. Pokud nechcete nahradit mléčné výrobky rostlinnými alternativami (pozor ne sójou), preferujte varianty zakysaných mléčných výrobků a pokud možno z kozího nebo ovčího mléko.
Do jídelníčku zařaďte pravidelně listové saláty, protože podporují tvorbu krve a osvěžují játra. Vyhýbejte se sladkostem, alkoholu, zpracovaným potravinám, čím čistější vaše strava bude, tím větší je šance na úspěch.

Seznam nevhodných potravin:
strumigeny:
sója, sojové mléko, tofu (velmi silně strumigenní)
zelenina: zelí (i kysané), ružičková kapusta, tuřín, květák, kapusta, brokolice, pekingské zelí, kedlubny, umírněně lze konzumovat rajčata, špenát, ředkvičky, cibulku a hrách
ovoce: jahody, broskve
oříšky: burské a piniové
byliny: lopuch, echinacea, ženšen, aloe vera a pískavice
mléko (díky obsahu kaseinu, mléčné bílkovině)
jáhly (díky mnoha pozitivním účinkům lze doporučit občasnou konzumaci)
hořčičné semínko, hořčice, křen
lepek, bílkoviny v potravinách zpracované z pšenice, ječmene, žita a jiných obilovin
tuky jako je máslo, majonéza, margarín a mastné kusy masa
cukry (sladké pečivo, apod.); smažené jídlo (obsahuje příliš sodíku); příliš mnoho vlákniny (jen s mírou); káva a alkohol, průmyslově zpracované potraviny
lilkovita zelenina: brambory, rajčata, papriky, lilek, goji/kustovnice

Potraviny vhodné při snížené funkci:
makrela ideálně čerstvá, případně mražená, sardinky, platýz
mořské řasy
čerstvý sýr
třešně, meruňky, banány, avokádo, jablka a maliny
polníček, mrkev, červená řepa a petržel
ovesné vločky - prospívají štítné žláze
chlorella, spirulina, omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny
badyán, černé datle, fenykl, muškátový oříškek, pepř, hřebíček, koprové semínko, vlašské ořechy
sladké brambory (batáty nejsou strumigeny)
aronie

Zajímavý je rovněž tyrosin, který patří mezi 22 základních aminokyselin. Konkrétně mezi ty neesenciální, což znamená, že tělo si jej dokáže samo vyrobit, z fenylalaninu za přispění enzymu fenylalanin hydroxylázy, a není tedy závislé na jeho příjmu ze stravy. Ve štítné žláze pak z tyrosinu a jódu vznikají již výše zmíněné hormony trijodtyronin T3 a tyroxin T4.
Pokud jeho množství navýšíme v konzumované stravě mělo by dojít také k nárůstu hormonů T3 a T4.

Vhodné přírodní zdroje tyrosinu: čočka, fazole, kvasnice, avokádo, mrkev, řepa, petržel, zelená paprika, kvalitní sýr, hovězí, kuřecí, krůtí maso, ryby, vejce, banány, dýňová, sezamová semínka, mandle

Potraviny nevhodné při zvýšené funkci štítné žlázy:
rafinované potraviny, jako jsou bílý chléb, těstoviny, cereálie, sladkosti a nezdravé tuky - nasycené
potraviny a nápoje s vysokým obsahem nasycených tuků - červené maso, drůbeží tuk, zpracované maso, plnotučné mléko, žloutky, máslo a smažené potraviny
tuky jako je margarín, máslo či majonéza jsou obzvláště škodlivé pro vaše srdce
káva a alkohol
přidané cukry, jako třtinový cukr, rýžový sirup, med a kukuřičný sirup, mohou také zhoršit váš zdravotní stav
Léčbu můžeme podpořit rovněž i obklady z mrkve či tvarohu, kdy na krk přikládáme nastrouhanou mrkev, obvážeme a hodinu v teple odpočíváme. Tvarohový zábal funguje na stejném principu, jen místo mrkve plátno potíráme tvarohem. Ten obsahuje dostatečné množství vápníku, který jde štítné žláze k duhu.

Jak lze dále posílit imunitu:
snažit se vyhýbat nadměrnému přetěžování (mnoho pacientů si stěžuje, že po stavu extrémního přetížení začaly vznikat imunitní postižení)
vyřešit emoční problémy
nepodceňovat vhodné stravování

Čchi-kung zvuky

Na plíce je zvuk ššššššššš zpívat 36x denně, na játra je zvuk Xuuuuuuuu .... Zvuky rozvibrují tkáně. Když z toho odstraníme emoce, vzteky, že jsme se tehdy nedokázali obhájit, někoho poslat do háje nebo někomu říci, že ho máme rádi - to všechno se nám tam uložilo.
autor : Lenka Malcher ,, draft.blogger ,, publikováno se svolením

Doporučené stravování při onemocnění štítné žlázy - 1742577 -

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace