clanek

Maitake v součinnosti s chemoterapií u rakoviny jater

Rakovina jater - tcm Blanka Dobřichovská

Maitake v součinnosti s chemoterapií u rakoviny jater.

Ačkoli se jedná o houbu nejedlou, těší se velké popularitě, a to hlavně díky tomu, že je v Asii využívána i jako léčivka. Tradiční čínská medicína ji zná a pracuje s ní po tisíce let. Ovšem nekončí to jen u tradiční čínské medicíny. Účinky a složením Maitake se zabývá i moderní věda, a díky tomu víme, že Maitake posiluje imunitní systém, působí preventivně proti vzniku civilizačních onemocnění, snižuje hladinu tuků a cukrů v krvi, umí neutralizovat toxické volné radikály či ničit mnohé patogeny. Dále je známá i svými protinádorovými účinky.

Ty se rozhodli potvrdit i autoři této studie, kdy testovali použití selenem obohacené Maitake s 5-fluorouracilem buňky rakoviny jater.

Tento typ rakoviny vzniká nejčastěji na podkladě předchozího jaterního poškození, tj. v případě cirhózy a chronických hepatitid B a C. Léčebnou metodou je samozřejmě resekce nádoru, což není vždy možné, a také podávání chemoterapie, nejčastěji právě 5-fluorouracilu.

Autoři použili kombinaci Maitake a 5-FU na myších, které trpěly nádorem jater. Testy prokázaly, že Maitake sama omezuje růst nádoru, stejně tam 5-FU. Pokud se však tyto dvě látky podávají současně, je efekt mnohem větší a dochází k rychlejšímu a výraznějšímu zmenšení nádoru. Navíc Maitake snižuje dopad 5-FU, který samozřejmě působí toxicky. Zvyšuje také aktivitu imunitního systému, který je 5-FU tlumen, tím se snižuje riziko infekcí, které mohou být pro léčeného pacienta i smrtelné. Posílený imunitní systém se také pak může zapojit do boje s rakovinou. Snižuje se také poškození tkání volnými radikály, které se zvýšeně tvoří při chemoterapii a zánětu. Volné radikály zabíjí i zdravé buňky a podporují poškozující zánět.

Studií se tedy podařilo prokázat, že Maitake má protirakovinné účinky, a navíc zvyšuje účinnost 5-FU a snižuje jeho negativní dopady na lidské zdraví. Maitake by se tak mohla stát součástí chemoterapie i  u pacientů s jaterním karcinomem.

 převzato :

 MycoMedica ,Mao G, Li Q, Deng C, Wang Y et al. The synergism and attenuation effect of Selenium (Se)-enriched Grifola frondosa(Se)-polysaccharide on 5-Fluorouracil (5-Fu) in Heps-bearing mice. Int J Biol Macromol. 2017 Oct 14. pii: S0141-8130(17)32357-7.

Maitake v součinnosti s chemoterapií u rakoviny jater - 1742425 - Maitake v součinnosti s chemoterapií u rakoviny jater.

Maitake v součinnosti s chemoterapií u rakoviny jater.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace