detail

Agaricus (žampión mandlový)

kliknutím zvětšíte
Agaricus (žampión mandlový)
Agaricus (žampión mandlový)
Zboží již není skladem
Kód:k673412
Cena: na dotaz
Zobrazit všechny kategorie, ve kterých se položka nachází

 žampion brazilský/mandlový

Agaricus (žampión mandlový) tradiční národy ho nazývají houbou od Boha. Obsahuje optimální množství polysacharidů, glutamanových komplexů, kempesterinů a dalších bioaktivních látek

 

 Použití testovaná v praxi:

 • léčba alergií a autoimunitních onemocnění + Reishi, Hericium
 • stimulace imunitního systému, ochrana před infekcí + Coriolus, Reishi, Shiitake
 • prevence rakoviny u vysoce rizikových skupin
 • doplňková terapie rakoviny – dle typu nádoru
 • regulace úrovně cukru v krvi + Maitake, Coprinus
 • terapie zánětlivých onemocnění
 • ochrana před infekcemi, usmrcování patogenů

Další motivy pro použití Agaricus:

nádorová onemocnění pod „pupkem“, kožní onemocnění, podpora a ochrana jater, podporuje peristaltiku střev, snižuje vysoký krevní tlak, regulace krevních tuků, snižuje cholesterol, doplňková terapie arteriosklerózy, spasmy cév DK (+ Reishi)

TCM charakteristika:

 • teplota – teplá
 • chuť – sladká, lehce pálivá
 • tropismus – slezina, žaludek, střeva

Účinky podle tradiční čínské medicíny:

 • posiluje qi celého organismu
 • posiluje obrannou qi
 • transformuje hleny, zastavuje kašel
 • zmírňuje křeče
 • vypuzuje červy

Stručný popis

Agaricus blazei Murill (v Japonsku Himematsutake, v Číně Ji Song Rohg, v Brazílii Cogumelo Piedade žampión mandlový, Agaricus brasiliensis) je houba patřící mezi žampióny, jejíž domovinou je Jižní Amerika. Sbírali jej hlavně obyvatelé venkova v oblasti Sao Paula u vesnice Piedade. Tuto houbu používali nejen jako potravinu (je velmi chutná, voní po mandlích), ale hlavně jako léčebný prostředek.  Poprvé ji popsal mykolog W. A. Murill v roce 1945. Její představení světu však proběhlo v roce 1960, kdy Agaricus zaslal T. Furomoto na zkoumání do japonských laboratoří, neboť si povšiml jejích účinků. Do botanického systému byla zařazena až v roce 1967, a to belgickým botanikem Heinemannem. Díky rozklíčování jeho složení a pokusům, které se následně prováděly, se potvrdil vliv Agaricu na organismus. O houbu začal být velký zájem a nyní se pěstuje komerčně po celém světě. Mezi největší producenty Agaricu patří Japonci.

Agaricus náleží do čeledi Agariaceae (pečářkovité). Houba má hnědo-zlatý šupinatý klobouk, který jí dal také jméno – sluneční houby. Klobouk má průměr cca 2–12 cm, podobné délky je i noha. U mladých hub je vypouklý, ale s jejich stárnutím se narovnává a jeho konce se „roztřepí“. Na spodní straně klobouku můžeme najít u mladých hub světlé a čokoládově hnědé bazidiospory u starších hub.

 

Složky v Agaricu

Agaricus si našel cestu do celého světa, což je dáno jeho účinky, které jsou potvrzeny mnoha studiemi. Je možné jej využít jako prevenci proti vzniku mnoha nemocí nebo jako léčbu. Na jeho účinky má jistě největší vliv složení houby.

Jako u jiných hub tvoří většinu houby voda, dále jsou v něm polysacharidy, bílkoviny, tuky a mnohé další látky, které si probereme níže.

 

Cukry, polysacharidy 

Nejzkoumanější součástí Agaricu jsou polysacharidy, které mají mnoho účinků. Modulují aktivitu imunitního systému, neutralizují volné radikály, působí protirakovinně atd.

Lékařsky nejatraktivnější jsou beta glukany. V Agaricu je více typů beta glukanů, různě rozvětvených s rozdílnou molekulární hmotností. Nejzastoupenější jsou glukany s kostrou (1–6)-beta i (1–3)-beta, (1–4) D, na ni pak nasedají další řetězce, které vytváří větvení a mění funkce polysacharidu.  Náš přípravek Agaricus obsahuje 30 % polysacharidů.

Agaricus neskrývá jen polysacharidy, ale také jednodušší cukry, např. disacharid theralózu, či alkoholový cukr mannitol. Ten se využívá i v medicíně, a to u pacientů, kteří mají zvýšený nitrolební tlak. Mannitol totiž odvodňuje.

Polysacharidy jsou známé svými imunitu stimulujícími účinky, vykazují též protirakovinnou a antioxidační aktivitu.

Výše zmíněné sacharidy se vstřebávají to krve střevní sliznicí. Agaricus však obsahuje i hrubou vlákninu, ta se nevstřebává a podporuje správné složení mikroflóry a také peristaltiku střev.

 

Aminokyseliny a bílkoviny

Mohlo by se zdát, že Agaricus nebude obsahovat velké množství bílkovin a aminokyselin, opak je však pravdou. V Agaricu je mnoho druhů aminokyselin, i těch esenciálních, které si tělo neumí samo vyrobit. Nejzastoupenější jsou arginin, glycin, kyselina glutamová, alanin aj.

V Agaricu nenajdeme jen tyto stavební kameny bílkovin, ale bílkoviny samotné. Zde můžeme zmínit třeba aktivní enzymy, které štěpí mnohé sloučeniny a dle toho mají svůj název. Jedná se např. o laktázu,  endo-β-1, 3-glukanázu, lignin degradující enzymy. Důležité jsou i ty, které umí degradovat nebezpečné sloučeniny, třeba herbicidy, na netoxické sloučeniny.

Agaricus je též bohatý na lektiny, což jsou bílkoviny s cukernou složkou. 

 

Tuky, mastné kyseliny

Agaricus je bohatý i na mastné kyseliny, a to nasycené i nenasycené, které jsou velmi prospěšné pro naše zdraví, neboť pomáhají snižovat hodnoty cholesterolu krvi, tlumí alergické reakce atd. V Agaricu se nachází značné množství kyseliny palmitové a linoleové, více je té nenasycené, což je žádoucí.

 

Další složky Agaricu

Agaricus obsahuje i další složky, které mají nezanedbatelný význam.

Jedná se např. o fenolové sloučeniny, kam patří i kyselina galická, syringová, pyrogalol aj., dále jsou to flavonoidy. V této skupině jsou myricetin, krysin, katechin, hesperetin atd. Obě zmíněné skupiny jsou silnými antioxidanty.

V Agaricu můžeme také najít o steroidní sloučeniny, jednou z nich je ergosterol, tedy vitamín D2, dále pak jsou to cerevisterol…

Terpenoidy, mezi nimiž jsou  blazeispirols B, C, E a F, které mají ergostanovou struktury, dále pak i blazeispirol A.

Chuť dodávají houbě i organické kyseliny, jako jsou kyselina octová, oxalová, jablečná či mravenčí.

Nemůžeme opomenout, že Agaricus obsahuje také minerální a stopové prvky, můžeme v něm najít draslík, fosfor, hořčík, zinek, selen, měď aj. Jsou v něm také vitamíny, hlavně pak vitamín D a vitamíny ze skupiny B.

 

S čím vším může Agaricus pomoci?

Již jsme zmínili některé důležité složky Agaricu, a není jich málo, a je tedy jen logické, že tyto bioaktivní sloučeniny mohou ovlivňovat fungování organismu mnoha způsoby, tj. působit na mnoho zdravotních obtíží. Nyní se na některé z nich podíváme.

Studie s Agaricem

Agaricus v souladu s imunitním systémem

Imunitní systém podobně jako srdce nemůže přestat pracovat ani na chvíli. Jen díky němu můžeme přežít. Jak je patrné u pacientů s těžkými imunodeficity. Bez péče umírají v již v novorozeneckém věku na infekce. Imunita nás chrání proti vlivům zevním, ale i těm vnitřním, pomáhá hojit rány atd. Jeho důležitým úkolem je rozeznat vlastní struktury, antigeny, od těch cizích, proti kterým se pak obrací. Jedná se např. o viry, bakterie atd. Někdy však imunitní systém považuje za nebezpečné i neškodné antigeny, jak je to v případě alergenů a bojuje i proti nim a rozvíjí se alergický zánět. Může se však obrátit i proti vlastním antigenům a rozvíjí se autoimunitní zánět.

Na jedné straně je tedy potřeba imunitní systém podpořit v boji s nebezpečím, ale na druhé straně, pokud útočí i na jiné cíle, jeho reaktivitu mírnit.

Agaricus toto umí. Provádějí se testy jak na buněčných kulturách, kdy se k imunitním buňkám, např. makrofágům, přidává extrakt a sleduje se, jak se mění jejich chování. Dochází u nich ke zvýšené proliferaci, aktivaci, posiluje se fagocytóza a také produkce cytokinů, které dále aktivují a posilují imunitní odpověď, jedná se např. o IL-1, IL-12, IL-6, TNF-alfa, INF gamma či růstové faktory. Za tímto efektem stojí vazba polysacharidů na receptory, které mají imunitní buňky na svých površích. Vazba polysacharidu a receptoru spouští nitrobuněčnou signální kaskádu, které vede k přepisu genů zodpovědných za výše zmíněné funkce. Agaricus nestimuluje jen makrofágy, ale také lymfocyty či NK buňky a v jeho přítomnosti se zvyšuje produkce protilátek B lymfocyty.  Tento stimulační efekt byl testován i v případě očkovacích vakcín, krom antigenů patogena, proti kterému očkujeme, musí vakcína obsahovat také látky, které stimulují imunitní systém, aby došlo k tvorbě specifických protilátek a paměťových buněk. Teprve poté je očkování úspěšné a imunitní systém nedá patogenu žádnou šanci. Pokus se prováděl na hlodavcích a oproti „obyčejné“ vakcíně došlo k většímu nárůstu produkce potřebných protilátek.

Mluvíme-li o protilátkách, nemůžeme opomenout, že Agaricus zvyšuje také produkci IgA, což je důležitá protilátka na sliznicích, které díky ní „propustí“ méně patogenů do organismu.

Nyní jsme uvedli případy, kdy Agaricus pomáhá posílit imunitní systém, a je na čase ukázat, že umí pracovat i opačně. Tlumivý vliv Agaricu byl popsán i v klinických studiích, kdy byl podáván pacientům, kteří mají ulcerózní kolitidu nebo Crohnovu chorobu, což jsou zánětlivá onemocnění střeva, na nichž má podíl imunitní systém. Část pacientů dostávala neúčinnou látku a část Andosan, u druhé skupiny došlo po 21 dnech k poklesu hodnot zánět posilujících cytokinů, např. IL-2, TNF alfa, IL-6. Při zkoumání střeva se ukázalo, že skutečně došlo ke zmírnění zánětu. Sami pacienti se subjektivně cítili lépe, byli aktivnější, měli méně střevních obtíží atd.

Protizánětlivý efekt se projevil i u krys, kterým byl vyvolán zánět v plicích. Pokud byl krysám podáván Agaricus, došlo k výraznému utlumení zánětu, a tudíž nedošlo k tak masivnímu poškození plicní tkáně. Autoři toto potvrdili i provedením CT plic.

Agaricus může být přínosný i v případě alergií a tedy i alergického zánětu, který přetrvává a může poškodit tkáně. V případě alergických reakcí je zvýšená aktivita T lymfocytů, které se označují jako Th2, a ty produkují cytokiny podporující tvorbu IgE protilátek. Ty pak mohou být měřeny v krvi, když potvrzujeme alergie krevními testy. U alergických zvířat se ukázalo, že Agaricus je schopný zvýšit aditivu Th1 lymfocytů v neprospěch Th2, utlumil se alergický zánět a snížila produkce IgE. Agaricus uleví alergikům i astmatikům.

 Wang P, Li XT, Sun L, Shen L. Anti-Inflammatory Activity of Water-Soluble Polysaccharide of Agaricus blazei Murill on Ovariectomized Osteopenic Rats. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:164817.

Nakajima A, Ishida T, Koga M, Takeuchi T, Mazda O, Takeuchi M. Effect of hot water extract from Agaricus blazei Murill on antibody-producing cells in mice. Int Immunopharmacol. 2002;2(8):1205-11.

Førland DT, Johnson E, Tryggestad AM, Lyberg T, Hetland G. An extract based on the medicinal mushroom Agaricus blazei Murill stimulates monocyte-derived dendritic cells to cytokine and chemokine production in vitro. Cytokine. 2010;49(3):245-50.

Ni WY, Wu MF, Liao NC, Yeh MY, Lu HF, Hsueh SC, Liu JY, Huang YP, Chang CH, Chung JG. Extract of medicinal mushroom Agaricus blazei Murill enhances the non-specific and adaptive immune activities in BALB/c mice. In Vivo. 2013 Nov-Dec;27(6):779-86.

Cui L, Sun Y, Xu H, Xu H, Cong H, Liu J. A polysaccharide isolated from Agaricus blazei Murill (ABP-AW1) as a potential Th1 immunity-stimulating adjuvant. Oncol Lett. 2013 Oct;6(4):1039-1044.

Padilha MM, Avila AA, Sousa PJ, Cardoso LG, Perazzo FF, Carvalho JC. Anti-inflammatory activity of aqueous and alkaline extracts from mushrooms (Agaricus blazei Murill). J Med Food. 2009;12(2):359-64.

Ellertsen LK, Hetland G. An extract of the medicinal mushroom Agaricus blazei Murill can protect against allergy. Clin Mol Allergy. 2009 May 5;7:6.

Førland DT, Johnson E, Saetre L, Lyberg T, Lygren I, Hetland G. Effect of an extract based on the medicinal mushroom Agaricus blazei Murill on expression of cytokines and calprotectin in patients with ulcerative colitis and Crohn's disease. Scand J Immunol. 2011 Jan;73(1):66-75.

Kawamura M, Kasai H, He L, Deng X, Yamashita A,Terunuma H, et al. Antithetical effects of hemicellulase-treated Agaricus blazei on the maturation of murine bone-marrow-derived dendritic cells. Immunology 2005;114:397–409.

Therkelsen SP, Hetland G, Lyberg T, Lygren I, Johnson E (2016) Effect of the Medicinal Agaricus blazei Murill-Based Mushroom Extract, AndoSanTM, on Symptoms, Fatigue and Quality of Life in Patients with Crohn’s Disease in a Randomized Single-Blinded Placebo Controlled Study. PLoS ONE 11(7): e0159288.

 

Protirakovinné účinky Agaricu

Rakovina je velkým zdravotním problémem této doby. Je stále více pacientů, kteří jí trpí. Naštěstí i stále více pacientů, kteří rakovinu porazí. Jsou však i přes moderní léčebné postupy pacienti, kteří nemoci podlehnou. A léčba samotná bývá velmi náročná a má hodně nežádoucích účinků, které mohou být i celoživotní. Vědci tedy stále hledají možnosti, jak pacientům pomoci. Najít vhodný lék či aspoň prostředek, jak zvýšit efektivitu současné terapie a zmírnit její dopady. Jsou proto prováděny i pokusy s Agaricem. Jedná se o studie in vitro s využitím buněčných kultur, tak se zvířaty i s dobrovolníky.

Dle studií in vitro je možné určit přesné mechanismy účinků Agaricu na rakovinné buňky. V přítomnosti Agaricu dochází u rakovinných buněk k zástavě dělení, snižuje se jejich životaschopnost a dochází také k aktivaci signálních drah, na jejichž konci je apoptóza, tj. smrt rakovinné buňky. Navíc Agaricus výrazně omezuje i schopnost rakovinné buňky vycestovat z nádorové masy, tj. snižuje metastazování nádorů. Toto bylo testováno s buňkami rakoviny jater, plic, vaječníků, prsu, prostaty, krevním malignit atd.

V pokusech s laboratorními zvířaty pak byly tyto účinky také potvrzeny. Pokud jsou zvířata s rakovinou krmena Agaricem dochází dokonce i k zmenšení nádoru a delšímu přežití zvířat.

Pro nás jsou ale nejpodstatnější klinické studii, tedy ty, ve kterých jsou zapojeni pacienti.

Pokusy s Agaricem jsou prováděny na buněčných kulturách, na pokusných zvířatech, ale také existují klinické studie s dobrovolníky. V jedné studii byly pacientky s gynekologickými rakovinami, tj. rakovinou dělohy, děložního krčku a ovarií. Těmto pacientkám byl k léčbě přidán také Agaricus. Podávání Agaricu zabránilo tomu, aby vlivem chemoterapie došlo k utlumení aktivity imunitního systému. Naopak se zvýšila aktivita NK buněk, které mohou rakovinné buňky ničit. Pacientky pak v dotaznících uvedly, že se cítí lépe, jsou méně unavené, nedošlo k tak výrazné ztrátě vlasů a neztratily ani chuť k jídlu. Celkově tedy léčbu snášely mnohem lépe.

Další studie popisuje účinek Agaricu u 67 pacientů s rakovinou v remisi. Po dobu 6 měsíců užívali granulovaný prášek z Agaricu a na závěr vyplňovali dotazníky, v nichž porovnávali svůj stav před a po užívání Agaricu. I zde pacienti popsali, že se cítí lépe, více vitální, posílily se také jejich mentální funkce, naopak nepocítili žádné negativní účinky spojené s léčbou Agaricem.

Uvedeme ještě studii, ve které bylo 40 pacientů s myelomem. Tito byli léčeni vysokými dávkami chemoterapeutik a následovala transplantace kmenových buněk. K jejich léčbě lékaři přidali Agaricus, druhé skupině bylo podáváno placebo. Agaricus byl nasazen na začátku chemoterapie a byl užíván 7 týdnů. U pacientů s Agaricem se zvýšil počet tlumivých T lymfocytů a dendritických buněk, také se zvýšila exprese některých cytokinů, např. IL-1ra, IL-5 a IL-7. Tím došlo k žádoucí modulaci aktivity imunitního systému.

Jon-Magnus Tangen, Anne Tierens, Jo Caers, et al., “Immunomodulatory Effects of the Agaricus blazei Murrill-Based Mushroom Extract AndoSan in Patients with Multiple Myeloma Undergoing High Dose Chemotherapy and Autologous Stem Cell Transplantation: A Randomized, Double Blinded Clinical Study,” BioMed Research International, vol. 2015, Article ID 718539, 11 pages, 2015.

Kobayashi H, Yoshida R, Kanada Y, Fukuda Y, Yagyu T, Inagaki K, Kondo T, Kurita N, Suzuki M, Kanayama N, Terao T.Suppressing effects of daily oral supplementation of beta-glucan extracted from Agaricus blazei Murill on spontaneous and peritoneal disseminated metastasis in mouse model. J Cancer Res Clin Oncol. 2005;131(8):527-38.

Jumes F. M, Lugarini D, Pereira A.L, de Oliveira A, Christoff Ade O, Linde G.A, do Valle J.S, Colauto N.B, Acco A. Effects of Agaricus brasiliensis mushroom in Walker-256 tumor-bearing rats. Can J Physiol Pharmacol. 2010;88(1):21-7.

Yu C.H, Kan S.F, Shu C.H, Lu T.J, Sun-Hwang L, Wang P.S Inhibitory mechanisms of Agaricus blazei Murill on the growth of prostate cancer in vitro and in vivo.. J Nutr Biochem. 2009;20(10):753-64.

Ahn W.S, et al Natural killer cell activity and quality of life were improved by consumption of a mushroom extract, Agaricus blazei Murill Kyowa, in gynecological cancer patients undergoing chemotherapy.. Int J Gynecol Cancer 2004;14(4):589-594.

X. Tian, Z. Lun and H. Ito. Clinical observation on treatment of acute non lymphocytic leukemia with Agaricus blazei. J. Lanzhou Med. Coll. 20 (1994), pp. 169–171

Mizuno T. Medicinal properties and clinical effects of culinary-medicinal mushroom Agaricus blazei Murrill (Agaricomycetideae) (Review). Int J Med Mushr 2002;4:299–312.

Li X, Zhao X, Wang H, Han J, Liu L.A polysaccharide from the fruiting bodies of Agaricus blazei Murill induces caspase-dependent apoptosis in human leukemia HL-60 cells.Tumour Biol. 2014 Sep;35(9):8963-8.

Yu CH, Kan SF, Shu CH, Lu TJ, Sun-Hwang L, Wang PS. Inhibitory mechanisms of Agaricus blazei Murill on the growth of prostate cancer in vitro and in vivo. J Nutr Biochem. 2009 Oct;20(10):753-64.

 

Agaricus jako přítel diabetika, zmírnění dopadu diabetu

Cukrovka, diabetes mellitus, je charakterizována jakou zvýšenou glykémií, tj. koncentrací cukru v krvi. V jednoduchosti je možné říci, že rozeznáváme dva hlavní typy, diabetes I, což je autoimunitní onemocnění, při němž je ničema tkáň slinivky a dochází k snížení až zastavení produkce inzulinu a pacient musí inzulin užívat, a diabetes II, který je spíše u starších a obézních lidí. Může u nich být snížená produkce inzulinu, ale také zde hraje roli inzulinorezistence, tj. buňky nereagují na přítomnost inzulinu. Zvýšená glykémie je problematická v tom, že poškozuje cévy, nervy, a tedy i orgány, hlavně pak sítnici, ledviny, ale také se hůře hojí kožní rány a je také snížená imunita. Je proto důležité, aby pacienti dodržovali dietu, brali léky či si píchali inzulin dle pokynů lékaře a hladiny glykémie.

Glykémie může být regulována i mnohými houbami, i Agaricem. Toto bylo potvrzeno jak při pokusech s diabetickými zvířaty, tak ve studiích s pacienty.

Na myších, u nichž je podáním streptozocynu vyvolán stav odpovídající lidské cukrovce, se prokázalo, že Agaricus snižuje glykémii a také zlepšuje glukózovou toleranci. Toto dokáže díky tomu, že aktivuje buňky slinivky k produkci inzulinu, ochraňuje slinivku před poškozením. Tím nedochází k poklesu tvorby inzuliny. Umí také prolomit inzulinorezistenci a opět buňky „zcitlivět“.

Důležité je také to, že pomocí Agaricu je možné zmírnit následky cukrovky, kdy jsou např. poškozené nervy či narušena krvetvorba atd.

 

Neuropatické bolesti

Pokud dojde vlivem vysoké glykémie k narušení perfidních nervů, objevují se tzv. neuropatické bolesti. Ty se mohou objevovat i v klidu, či je neúměrně vysoká bolest i při malém podnětu. Agaricus byl testován na myších, část myší s narušenými nervy byla krmena i Agaricem, část nikoli. Sledovaly se hodnoty glykémie, chování myší, jejich hmotnost atd. Ukázalo se, že myším, kterým byl dáván i Agaricus se zvýšil práh bolesti. Snesly intenzivnější bolestivý podnět, aniž by ucukly tlapkou než myši, které Agaricus nedostávaly. Dochází tedy patrně k ochraně nervů a i jejich regeneraci.

Můžeme zmínit i klinickou studii, kdy pacienti trpící diabetem II užívali buď placebo společně s antidiabetiky, nebo Agaricus. Pacienti s Agaricem měli na závěr studii lépe kontrolovanou glykémii než pacienti s placebem.

 

Anémie u diabetiků

Diabetes, resp. zvýšená glykémie, může stát i za vznikem anémie. Ukázalo se, že tento problém je řešitelný podáváním Agaricu společně s Reishi. U myší s diabetem a anémií došlo jednak k srovnání hladiny cukru, tak k vylepšení krevních parametrů. Byla podpořena erytropoéze v kostní dřeni a také se omezil zánik již existujících erytrocytů, tj. prodloužila se doba přežití, která je u diabetiků zkrácená.

 Vitak TY, Wasser SP, Nevo E, Sybirna NO. The Effect of the Medicinal Mushrooms Agaricus brasiliensis and Ganoderma lucidum (Higher Basidiomycetes) on the Erythron System in Normal and Streptozotocin-Induced Diabetic Rats. Int J Med Mushrooms. 2015;17(3):277-86.

Hsu CH, Liao YL, Lin SC, Hwang KC, Chou P. The mushroom Agaricus Blazei Murill in combination with metformin and gliclazide improves insulin resistance in type 2 diabetes: a randomized, double-blinded, and placebo-controlled clinical trial. J Altern Complement Med. 2007 Jan-Feb;13(1):97-102.

Oh TW, Kim YA, Jang WJ, Byeon JI, Ryu CH, Kim JO, Ha YL. Semipurified fractions from the submerged-culture broth of Agaricus blazei Murill reduce blood glucose levels in streptozotocin-induced diabetic rats. J Agric Food Chem. 2010;58(7):4113-9.

Ji W, Huang H, Chao J, Lu W, Guo J. Protective Effect of Agaricus brasiliensis on STZ-Induced Diabetic Neuropathic Pain in Rats. Evid Based Complement Alternat Med. 2014;2014:679259.

 

Agaricem proti volným radikálům

Volné radikály, oxidační stres… jsou dávány do přímé souvislosti s civilizačními nemocemi, hlavně pak rakovinou a degenerativními procesy. Neboť volné radikály působí na buňky doslova toxicky, narušují buněčné membrány, a co více i buněčnou DNA. Produkce volných kyslíkových radikálů je přirozená a doprovází mnoho procesů v těle, např. metabolismus živin, imunitní obranné reakce. Na takto vzniklé radikály má však tělo sloučeniny a enzymy, které je dokážou neutralizovat. V případě zvýšené tvorby však koncentrace radikálů převýší neutralizační kapacitu. Proto je důležité tělu dodávat antioxidanty stravou. V tomto ohledu pomohou i houby, tedy i Agaricus. Při pokusech se prokázalo, že při přidání Agaricu do roztoků s volnými radikály dochází k jejich vychytávání a neutralizaci. Podobně tak u zvířat, které jsou vystavena stresu a je zvýšen oxidační stres. Ten je možné měřit např. hodnotami malondialdehydu, které vzniká při působení volných radikálů na buněčné membrány.

V tomto ohledu jsou velmi účinné flavonoidy, fenolické sloučeniny a také polysacharidy z Agaricu.

Neutralizace volných radikálů je prevenci proti civilizačním nemocem a zpomalí se degenerativní procesy, včetně těch v mozku.

Díky antioxidačním účinkům se zpomalují degenerativní procesy, včetně těch v mozku.

 S. Y. Tsai, H. L. Tsai, and J. L. Mau, “Antioxidant properties of Agaricus blazei, Agrocybe cylindracea, and Boletus edulis. LWT - Food Science and Technology. Volume 40, Issue 8, , Pages 1392–1402

Hakime-Silva RA, Vellosa JC, Khalil NM, Khalil OA, Brunetti IL, Oliveira OM. Chemical, enzymatic and cellular antioxidant activity studies of Agaricus blazei Murrill. An Acad Bras Cienc. 2013;85(3):1073-81.

Jia S, Li F, Liu Y, Ren H, Gong G, Wang Y, Wu S. Effects of extraction methods on the antioxidant activities of polysaccharides from Agaricus blazei Murrill. Int J Biol Macromol. 2013 Nov;62:66-9.

 

Protinfekční působení Agaricu

Jsme stále ve válce s patogeny. Denně na nás útočí, pronikají do těla atd. Mnohé pokusy jsou odraženy již na tělních bariérách, tj. patogeny neprojdou skrz pokožku a sliznice. Jsou zlikvidovány již tam. Ale mohou se také dostat do organismu, kde je na ně připraven imunitní systém, aby se s nimi vypořádal. Protiinfekční působení Agaricu má dvojí mechanismus. Jednak výrazně posiluje protiinfekční imunitu, a jednak jeho složky umí patogeny přímo zabíjet. Jsou pro ně toxické, zatímco tělním buňkám neuškodí. Navíc Agaricus posiluje i zdraví pokožky a sliznic. Hledání nových možností léčby infekčních nemocí je velmi důležité. Na většinu virových infekcí léčba neexistuje a v případě bakterií dochází k nárůstu rezistence k antibiotikům.

Agaricus je v boji s viry velmi úspěšný, toto je možné testovat na buněčných kulturách, v nichž jsou buňky nakaženy virem či na nakažených zvířatech, ale jsou i klinické studie potvrzující efekt Agaricu. Agaricus je možné využít proti herpetickým infekcím, ty mohou způsobit nepříjemné opary, ale také závažné nemoci jako herpetickou meningoencefalitidu. Při pokusech na myších se ukázalo, že Agaricus podávány před infikováním snižuje kožní projevy, tedy rozsah kožního poškození herpetickým virem a také urychluje hojení léze. Navíc u nakažených myší snížil Agaricus úmrtnost oproti nakaženým myším, které jej nedostaly.

Na buněčných kulturách pak vědci zjistili, že Agaricus omezuje vstup viru do buňky, bez toho virus nemůže způsobit onemocnění, nemůže se množit a zahyne.

Agaricus také úspěšně ničí togaviry či viry hepatitid B a C.

V případě bakteriálních infekcí je Agaricus také účinný. Poradí si např. se streptokokem, který je příčinou zápalů plic. Vědci jím nakazili myši, u kterých se následně rozvinula pneumonie. Pokud byl myším podáván Agaricus, snížila se bakteriémie, tj. baktérie v krvi, a také plicní projevy. Více myší nákazu přežilo.  Podobné pokusy byly prováděny i s koliformními bakteriemi, tedy patogeny nacházejícími se ve střevech. Tyto byly vpraveny myším do břišní dutiny a došlo k rozvoji těžkého zánětu pobřišnice. U myší, kterým byl podáván Agaricus, došlo k zmírnění průběhu infekce a snížení úmrtnosti.

Agaricem je možné řešit i některé parazitární nemoci, např. u ryb je to nákaza vlasovkou slezovou či u lidí je to nákaza plasmodii, původci malárie.

 Sorimachi K, Ikehara Y, Maezato G, Okubo A, Yamazaki S, Akimoto K, et al. Inhibitory effect of Agaricus blazei Murril fractions on cytophatic effect induced by Western equine encephalitis (WEE) virus on VERO cells in vitro. Biosci Biotech Biochem 2001;65:1645–7.

Inuzuka H, Yoshida T. Clinical utility of ABCL (Agaricus Mushroom Extract) treatment for C-type hepatitis. Jpn Pharmacol Ther 2002;30:103–7.

Bernardshaw S, Johnson E, Hetland G. An extract of mushroom Agaricus blazei Murrill administered orally protects against systemic Streptococcus pneumoniae infection in mice. Scand J Immunol 2005;62:393–8.

Grinde B, Hetland G, Johnson E. Effects on gene expression and viral load of a medicinal extract from Agaricus blazei in patients with chronic hepatitis C infection. Int Immunopharmacol. 2006 Aug;6(8):1311-4.

Bernardshaw S, Hetland G, Grinde B, Johnson E. An extract of the mushroom Agaricus blazei Murill protects against lethal septicemia in a mouse model of fecal peritonitis. Shock. 2006;25(4):420-5.

Valadares DG, Duarte MC, Ramírez L, Chávez-Fumagalli MA, Lage PS, Martins VT, Costa LE, Ribeiro TG, Régis WC, Soto M, Fernandes AP, Tavares CA, Coelho EA.

Therapeutic efficacy induced by the oral administration of Agaricus blazei Murill against Leishmania amazonensis. Parasitol Res. 2012;111(4):1807-16.

Valadares DG, Duarte MC, Oliveira JS, Chávez-Fumagalli MA, Martins VT, Costa LE, Leite JP, Santoro MM, Régis WC, Tavares CA, Coelho EA. Leishmanicidal activity of the Agaricus blazei Murill in different Leishmania species. Parasitol Int. 2011;60(4):357-63.

Hetland, G.; Johnson, E.; Eide, D.M.; Samuelsen, A.B.C.; Wiker, H.G. Antimicrobial effects of β-glucans and pectin and of the Agaricus. blazei-based mushroom extract, Andosan™ Examples of mouse models for pneumococcal-, fecal bacterial-, and mycobacterial infections. In Microbial Pathogens and Strategies for Combating Them: Science, Technology and Education; Mendez-Vilas, A., Ed.; Formatex: Badajoz, Spain, 2013; pp. 889–898

de Jesus Pereira NC, Régis WC, Costa LE, de Oliveira JS, da Silva AG, Martins VT, Duarte MC, de Souza JR, Lage PS, Schneider MS, Melo MN, Soto M, Soares SA, Tavares CA, Chávez-Fumagalli MA, Coelho EA. Evaluation of adjuvant activity of fractions derived from Agaricus blazei, when in association with the recombinant LiHyp1 protein, to protect against visceral leishmaniasis. Exp Parasitol. 2015 Jun;153:180-90.

 

Vysoký krevní tlak a hyperlipidémie

Velká část populace, mladé lidi nevyjímaje, má zvýšenou hladinu lipidů. Toto nemusí dlouho působit žádné viditelné problémy, ale postupně dochází k rozvoji aterosklerózy, kdy se tuky ukládají do cévní stěny, kterou poškozují. Dochází k „ucpáváním“ cév, zvýšeně se tvoří krevní zátky atd. To může vyústit v rozvoj ischemické choroby srdeční či ischemické choroby dolních končetin, vysoký krevní tlak, ale může dojít i k akutním stavům, jakým je infarkt myokardu.  Mnohdy pomůže změnit životosprávu. Omezit příjem tuků, zařadit pohybovou aktivitu, jindy je nutné nasadit léky snižující cholesterol. Hypolipidemické účinky byly prokázány také u Agaricu. Tyto byly zjištěny ve studii, ve které bylo 90 žen, které trpěly nadváhou a měly zvýšenou hladinu cholesterolu. Ženě užívaly Agaricus 8 týdnů. Po této době byly provedeny testy. U těchto žen došlo k poklesu hmotnosti, ačkoli během užívání Agaricu nijak neměnily životní styl, a také se snížila hladina cholesterolu. Hypolipidemické účinky Agaricu potvrzují i studie na hlodavcích, kterým je podávána vysokotučná dieta. Dochází u nich ke zvýšení lipidů v krvi a také zvýšení krevního tlaku, pokud je však přidán Agaricus, je efekt nevhodné stravy anulován. Dochází je snížení celkového cholesterolu, LDL, triglyceridů, ale zvyšuje se hodný cholesterol HDL. Dochází také k poklesu krevního tlaku a zpomalení srdeční frekvence. Srdeční funkce se zlepšují a v krvi se snižují parametry, které by naznačovaly poškození srdečního svalu.

Agaricus byl na své hypolipidemické účinky testován i v klinické studii. Byl podáván 90 ženám, které trpěly nadváhou a zvýšeným cholesterolem. Po 8 týdnech užívání Agaricu došlo u žen ke snížení hmotnosti i cholesterolu. Tento efekt potvrzují i mnohé studie na hlodavcích.

Krom snížení hladiny tuků umí Agaricus ovlivnit i krevní tlak. Pokusy na hypertenzních krysách, u nichž dochází samovolně k nárůstu krevního tlaku, prokázaly, že pokud jsou krysy krmeny peletkami obsahujícími Agaricus, dojde ke snížení krevního tlaku a zpomalení srdeční frekvence. To se nestalo u krys, které Agaricus nedostaly. Byl proveden i ultrazvuk srdce a ten zjistil, že dochází i ke zlepšení funkce srdce a jeho ochraně. V krvi krys s Agaricem se snížila koncentrace známek poškození srdečního svalu.

  Toshiro W, Ayako K, Satoshi I, Kumar MT, Shiro N, Keisuke T. Antihypertensive effect of gamma-aminobutyric acid-enriched Agaricus blazei on mild hypertensive human subjects. Nippon Shokuhin Kagaku Kogaku Kaishi 2003;50:167–73.

 Kweon MH, Kwon ST, Kwon SH, Ma MS, Park YI. Lowering effects in plasma cholesterol and body weight by mycelial extracts of two mushrooms: Agaricus blazei and Lentinus edodes. Korean J Microbiol Biotechnol 2002;30:402–9.

Tsubone H, Makimura Y, Hanafusa M, Yamamoto Y, Tsuru Y, Motoi M, Amano S. Agaricus brasiliensis KA21 improves circulatory functions in spontaneously hypertensive rats. J Med Food. 2014 Mar;17(3):295-301.

 

Ochrana jater

Játra jsou pro fungování organismu nepostradatelné. Mají velký regenerační potenciál, ale přesto mohou být poškozena. Jsou totiž vystavována toxinům, chemikáliím, lékům, ale také tukům., které přijímáme. V játrech tak jejich vlivem může docházet ke zvýšení oxidačního stresu a rozvoji zánětu. Játra fibrotizují a může se rozvinout cirhóza se selháváním jater. Pro testování vlivu Agaricu na játra byl krysám podán tetrachlormetan. Pokud byl krysám také podáván Agaricus, zredukuje se poškození. Jaterní buňky méně odumírají a nedochází k tak výrazné fibrotizaci tkáně. V krevních testech pak není zachyceno výrazné zvýšení jaterních enzymů ALT, AST aj., které by ukazovalo na poškození jaterních buněk. Agaricus tedy podporuje funkci jater a jejich regeneraci. Tento jev je i u hepatitid B a C, které vedou k nevratným poškozením jater a mnohdy také k jaternímu karcinomu. Pacientům s hepatitidou B se při podávání Agaricu zlepšila funkce jater, snížily se markery svědčící pro odumírání jaterních buněk, stejné to bylo u pacientů s hepatitidou C, poklesla koncentrace jaterních enzymů ALT, AST v krvi, a také aktivita GTP, dochází též k poklesu hodnot bilirubinu. Pacienti udávají, že mají více síly, sníží se bolesti v podžebří, bolesti břicha …

Agaricus byl také testován v případě neonatální žloutenky, což je stav přímo nesouvisející s játra, ale je provázen rozpadem červených krvinek a zvýšením hladiny bilirubinu, který játra novorozenců nedokážou odbourat. Vysoké hodnoty bilirubinu mohou být toxické pro vyvíjející se nervovou soustavu dítěte.  Pokud byla krysám, u kterých byl vyvolán stav odpovídající novorozenecké žloutence, podáván Agaricus, rychleji klesaly hodnoty bilirubinu, dochází k posílení jaterních funkcí.

 Zhang L, Yuan B, Wang H, Gao Y.Therapeutic effect of Agaricus brasiliensis on phenylhydrazine-induced neonatal jaundice in rats. Biomed Res Int. 2015;2015:651218.

Wu MF, Hsu YM, Tang MC, Chen HC, Chung JG, Lu HF, Lin JP, Tang NY, Yeh C, Yeh MY. Agaricus blazei Murill extract abrogates CCl4-induced liver injury in rats. In Vivo. 2011 Jan-Feb;25(1):35-40.

Al-Dbass AM, Al-Daihan SK, Bhat RS. Agaricus blazei Murill as an efficient hepatoprotective and antioxidant agent against CCl4-induced liver injury in rats. Saudi J Biol Sci. 2012 Jul;19(3):303-9.

The mushroom Agaricus blazei Murill extract normalizes liver function in patients with chronic hepatitis B. Hsu C.H, Hwang K.C, Chiang Y.H, Chou P. J Altern Complement Med. 2008;14(3):299-301.

Clinical utility of ABCL (Agaricus Mushroom Extract) treatment for C-type hepatitis. Jpn Pharmacol Ther. 2002;30:103-7

Observation on the treatment effect of Agaricus blazei to the liver function of chronic hepatitis patients. Wang L. and Ma H. J Lanzhou Med Coll. 2004;20:24–26.

 

Psychika, mozkové funkce a kvalita života

Kvalita našeho života se odvíjí od fyzického i duševního zdraví, našich pocitů atd. Tato doba však přináší mnoho stresu a psychické nepohody, mnohé faktory pak urychlují degenerativní procesy, včetně těch probíhajících v nervové soustavě atd.

Ve studii, které se účastnili zdraví dobrovolníci, se prokázalo, že 12týdenní podávání Agaricu má vliv na jejich život. Po doužívání totiž vyplňovali dotazníky. Dobrovolníci udávali, že se zmírnila únava, malátnost, cítili se více aktivitní, měli energii, omezilo se vypadávání vlasů i šedivění. Navíc se také zvýšilo prokrvení končetin, zlepšila se kvalita spánku atd. Došlo tedy k celkovému zlepšení kvality života testovaných dobrovolníků.

Sledoval se také vliv Agaricu na psychiku, hlavně pak na úzkosti. Toto se testovalo na krysách, které vědci vystavili situacím vyvolávajícím úzkosti. Krysy, které dostávaly Agaricus, se mnohem lépe vyrovnávaly se stresovými situacemi. Nebyly tolik úzkostné, ani hladina monoaminu a kortikosteronu, která se zvyšuje při stresu, tolik nevzrostla.

Agaricus má vliv také na naše mentální schopnosti, jednak snižuje oxidační stres, který stojí za degenerativními procesy i v mozku, ale jsou tu i jiné mechanismy, kterými chrání a posiluje mozek. Ukázalo se totiž, že snižuje tvorbu a ukládání β-amyloidu v centrální nervové soustavě. Tento jev je přitom charakteristický pro Alzheimerovu chorobu, kdy se vytvářejí plaky, které jsou pro nervové buňky toxické. Agaricus tedy může sloužit jako prevence vzniku Alzheimerovy choroby nebo může zpomalit její progresi.

 

Zhang C, Gao X, Sun Y, Sun X, Wu Y, Liu Y, Yu H, Cui G. Anxiolytic Effects of Royal Sun Medicinal Mushroom, Agaricus brasiliensis (Higher Basidiomycetes) on Ischemia-Induced Anxiety in Rats. Int J Med Mushrooms. 2015;17(1):1-10.

Motoi M, Motoi A, Yamanaka D, Ohno N. Open-Label Study of the Influence of Food Containing the Royal Sun Mushroom, Agaricus Brasiliensis KA21 (Higher Basidiomycetes), on the Quality of Life of Healthy Human Volunteers. M Motoi et al. Int J Med Mushrooms 17 (9), 799-817. 2015.

Zhang C, Gao X, Sun Y, Sun X, Wu Y, Liu Y, Yu H, Cui G. Anxiolytic Effects of Royal Sun Medicinal Mushroom, Agaricus brasiliensis (Higher Basidiomycetes) on Ischemia-Induced Anxiety in Rats. Int J Med Mushrooms. 2015;17(1):1-10.

Bennett L, Kersaitis C, Macaulay SL, et al. Vitamin D2-Enriched Button Mushroom (Agaricus bisporus) Improves Memory in Both Wild Type and APPswe/PS1dE9 Transgenic Mice. Koronyo-Hamaoui M, ed. PLoS ONE. 2013;8(10):e76362.

  převzato Čínský  Herbář 

 

Váš dotaz Agaricus (žampión mandlový)

Vaše jméno, příjmení, firma:*
Váš email:*
Váš telefon:*
Váš dotaz:*
opiště kód:* antispam
     Více informací

Pošlete odkaz svému známénu

Vaše jméno
Váš email
Email Vašeho známého
Opište kód z obrázku antispam

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace